PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak samorządy chronią się przed cyberatakami?

 • pt    28 grudnia 2016 - 12:31
Jak samorządy chronią się przed cyberatakami?
Newralgicznym punktem administracji publicznej w kontekście ataków hakerskich są także jednostki samorządu terytorialnego. (fot.fotolia)

• Trwają prace nad wcieleniem w życie strategii cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2016-2020.
• Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że odpowiedni projekt ustawy trafi do Sejmu w kwietniu przyszłego roku.
Newralgicznym punktem administracji publicznej w kontekście ataków hakerskich są także jednostki samorządu terytorialnego. Jak się do nich odnosi planowana strategia?

Tegoroczne badanie poziomu cyberbezpieczeństwa jednostek samorządu terytorialnego zrealizowane na zlecenie firmy Fortinet wykazało, że co trzeci urząd nie dysponuje podstawowym systemem ochrony, jakim jest zapora sieciowa (firewall).

Według informatyków z samorządów, największymi barierami w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa informacji w urzędach są: brak funduszy, niska świadomość problemu na wyższych szczeblach administracyjnych oraz brak centralnej strategii cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też: Rejestry państwowe mają być odporne na ataki hakerów

Obecne działania rządu można zatem potraktować jako nadrabianie zaległości, mające m.in. pomóc administracji lepiej zadbać o ochronę informatyczną.

Krajowy system cyberbezpieczeństwa

W dokumencie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP zapowiada się objęcie jednostek samorządu terytorialnego krajowym systemem cyberbezpieczeństwa. Mają być one włączone do tzw. klastra bezpieczeństwa administracji publicznej. Za funkcjonowanie systemu ma odpowiadać Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCCyber).

Realizacja strategii ma zostać określona w planowanej ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma uporządkować kompetencje i role poszczególnych podmiotów związane z jego wdrożeniem i utrzymaniem.

W każdej instytucji objętej ustawą kierownik jednostki ustanowi system zarządzania bezpieczeństwem informacji w cyberprzestrzeni w oparciu o obowiązujące normy i najlepsze praktyki. Planowane są też szkolenia dla urzędników oraz system motywacji i podnoszenia kwalifikacji dla zatrudnionych w administracji publicznej specjalistów IT.

- Taka strategia była bardzo potrzebna. Nasze badania samorządów to potwierdzają – mówi Mariusz Rzepka, dyrektor na Polskę, Ukrainę i Białoruś w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

60 milionów złotych na cyberbezpieczeństwo

Do szczegółowego rozstrzygnięcia pozostaje kwestia najczęściej wskazywana przez samorządowców, czyli finansowanie. Według szacunków ministerstwa cyfryzacji, na najpilniejsze potrzeby związane z cyberbezpieczeństwem potrzebnych będzie 60 milionów złotych.

- Wydatki na cyberbezpieczeństwo zarówno firm, jak i rządów na całym świecie rosną każdego roku o ok. 7-8 proc. Na Zachodzie na ochronie IT już od dawna się nie oszczędza ze względu na ryzyko zbyt dużych strat – dodaje Rzepka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.