PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak skutecznie zabezpieczyć poufne dane w samorządach?

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę ORANGE    31 marca 2016 - 08:16

Polskie samorządy w coraz większym stopniu wykorzystują nowoczesne technologie w swojej codziennej pracy. Usprawniają one komunikację nie tylko z mieszkańcami, ale również między pracownikami urzędów. Najnowsze rozwiązania w postaci atrakcyjnych serwisów internetowych czy też aplikacji mobilnych, umożliwiają mieszkańcom szybsze i bardziej komfortowe załatwianie swoich urzędowych spraw. Natomiast pracownicy urzędów, dzięki zaawansowanym systemom, mają szersze możliwości przechowywania i wymiany informacji. Należy jednak pamiętać, że wszystkie dane, które znajdują się w systemach służbowych urządzeń, powinny być skutecznie zabezpieczone. W jaki sposób jednostki samorządowe mogą zadbać o bezpieczeństwo danych, tak aby nie trafiły one w niepowołane ręce i jednocześnie nie było to zbyt kosztowne? Praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwerowni Data Center firmy Orange Polska.
 

Nowoczesne technologie towarzyszą nam przy każdej codziennej czynności. Posługujemy się urządzeniami, które służą nam nie tylko do celów prywatnych, ale przede wszystkim w pracy, gdzie przesyłamy istotne i cenne dane wymagające skutecznej ochrony przed dostępem osób trzecich. Postępująca cyfryzacja staje się nieodzownym elementem codziennej pracy, nie tylko w przedsiębiorstwach, ale coraz częściej również w jednostkach administracyjnych i samorządowych, które potrzebują przetworzenia coraz większej ilości informacji. Samorządy, za pośrednictwem różnych systemów informatycznych, operują dużymi sumami pieniędzy oraz poufnymi danymi, które mogą stanowić przedmiot zainteresowania dla cyberprzestępców. Niestety, liczba cyber-ataków z roku na rok się zwiększa, m.in. ze względu na coraz bardziej wyszukane sposoby włamań do systemów i kradzieży danych. Jak przedstawia druga edycja raportu CERT Orange Polska, liczba miesięcznych incydentów sięga niemal 1700, a najczęściej atakowane są serwery WWW.1 Zestawiając te informacje z sytuacją IT w polskiej administracji, czyli wciąż obecnymi lukami w bezpieczeństwie IT, nie zawsze odpowiednio wykwalifikowaną kadrą i wydajnym sprzętem, łatwo stwierdzić, że niebezpieczeństwo wycieku bądź utraty wrażliwych danych przechowywanych przez urzędy może być wysokie.

Polskie samorządy terytorialne zarządzają wrażliwymi danymi łącznie ponad dwudziestu milionów podatników. Skala odpowiedzialności jest więc ogromna. Dlatego warto podkreślić, jak ważna jest efektywna ochrona przed cyber-atakami oraz wykorzystywanie takich technologii i oprogramowania, które zagwarantują ciągłość i stabilność funkcjonowania urzędów oraz dostępu do niezbędnych danych.

Przedstawiciele polskich samorządów często borykają się z problemem zabezpieczenia poufnych informacji dotyczących swoich mieszkańców. Ponadto, zazwyczaj nie mają wystarczających funduszy, aby zatrudnić odpowiednich fachowców z obszaru IT i zabezpieczyć miejsce do przechowywania danych. Dobrym rozwiązaniem problemu jest usługa kolokacji, czyli przekazanie zewnętrznej firmie swojego sprzętu IT do odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych serwerowni. Centra Przetwarzania Danych, które oferuje Orange, zapewniają nie tylko najwyższą dostępność i bezpieczeństwo danych, ale także pozwalają samorządom zaoszczędzić pieniądze, które musiałyby przeznaczyć na zakup odpowiednio wyposażonego miejsca na urządzenia i zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników do ich obsługi. Nasze serwerownie są nie tylko zaopatrzone w najwyższej jakości rozwiązania, ale również nadzorują je wyspecjalizowani eksperci z bogatym doświadczeniem. Wiemy, że to, czego samorządowcy obawiają się najbardziej to wyciek lub zniszczenie poufnych informacji, dlatego naszym najwyższym priorytetem jest zaoferowanie najbezpieczniejszego rozwiązania. - powiedział Tomasz Matuła, dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa w Orange Polska.

Data Center oferują nie tylko najwyższe standardy specjalistycznego sprzętu, ale także najlepsze technologie, które mają na celu zagwarantowanie niezawodnej pracy serwerów. Są to m.in. urządzenia, które zapewniają stały i dodatkowo zabezpieczony dostęp do energii elektrycznej i Internetu. Serwery są zlokalizowane w odpowiednio chłodzonych pomieszczeniach dodatkowo patrolowanych przez doświadczonych ochroniarzy.

Dlaczego kładziemy nacisk na tak wiele zabezpieczeń? Ponieważ chcemy, aby każdy klient korzystający z naszych rozwiązań miał pewność, że dane są bezpieczne, a dostęp do nich mają jedynie uprawnione osoby. - dodaje Tomasz Matuła.

Raport CERT Orange Polska za rok 2015 dostępny na stronie blog.orange.pl/technologiczny/entry/prezentujemy-raport-cert-orange-polska-za-2015-rok/

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.