PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak stać się smart city? Raport Inteligentny Rozwój Miast

  • AT    22 czerwca 2015 - 16:08
Jak stać się smart city? Raport Inteligentny Rozwój Miast
Wszystkie obiekty miejskie takie powinny zostać włączone w szerokopasmową sieć telekomunikacyjną (fot.mat.pras.)

- Planowanie rozwoju miast musi odbywać się w oparciu o całościową wiedzę o mieście z uwzględnieniem ekonomicznych skutków planowania lokalnego oraz planowania odpowiedniego rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej - mówi Jan Maciej Czajkowski, wiceprezes Związku Miast Polskich.
Co tydzień miasta na całym świecie powiększają się o dodatkowy milion mieszkańców. Szacuje się, że w 2050 w miastach będzie mieszkało 6 mld ludzi, choć zajmują one tylko 2 proc. powierzchni Ziemi - wynika z raportu "Inteligentny rozwój miast".

Efektywne zarządzanie aglomeracjami wyzwaniem cywilizacyjnym

Zdaniem Anny Dąbrowskiej z Fundacji Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych (CATI), zanieczyszczenie środowiska, przemiany demograficzne i rosnąca cyfryzacja życia to wyzwania, na które będą musiały zareagować także polskie miasta. Odpowiedzią jest realizacja koncepcji Smart City.

- Miasta zużywają ponad 75 procent energii produkowanej na świecie i są źródłem ponad 80 procent emisji dwutlenku węgla. W takiej sytuacji, efektywne zarządzanie aglomeracjami miejskimi, staje się krytycznie ważnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Dotyczy to zarówno wielkich metropolii, jak i mniejszych miast - wyjaśnia Dąbrowska.

Nowe rozwiązania i koncepcje budowy inteligentnych miast odzwierciedlają też trendy w rozwoju gospodarczym.

- Pierwsza rewolucja przemysłowa opierała się na węglu jako źródle energii i szybkim rozwoju transportu kolejowego oraz miejskich ośrodków przemysłowych. Podstawą drugiej rewolucji przemysłowej było wykorzystanie ropy naftowej i wynalezienie silnika spalinowego, co doprowadziło do szybkiego rozwoju transportu drogowego oraz dalszego przyspieszenia rozwoju przemysłowych metropolii - informuje Dąbrowska.

Jak dodaje zarówno pierwsza, jak i druga rewolucja przemysłowa, związana była z rosnącym zanieczyszczaniem środowiska, zwłaszcza w obszarach miejskich.

- Wysoki poziom negatywnego wpływu na środowisko i pogarszające się warunki życia w miastach, spowodowały rosnące zainteresowanie alternatywnymi, odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia słoneczna, wodna lub wiatrowa. Obecnie, ludzkość wchodzi w okres kolejnej rewolucji przemysłowej, opartej na intensywnym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i lepszym ich zarządzaniu. Jest to długookresowy i wielodyscyplinarny proces, polegający na stopniowym wprowadzaniu nowych rozwiązań, który w dużym zakresie opiera się na wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań telekomunikacyjnych ICT (ang. Information and Telecommunication Technology) - twierdzi Dąbrowska.

Aktualne, rewolucyjne zmiany w szczególności dotyczą obszarów metropolitalnych.

- To właśnie tam zachodzą i będą zachodzić największe zmiany technologiczne oparte na intensywnym zastosowaniu teleinformatyki w ramach koncepcji tak zwanych inteligentnych miast (smart cities). Jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniej jakości życia, ekonomicznego wykorzystania zasobów w tym energii, wody z ograniczeniem negatywnego wpływy cywilizacji na środowisko - mówi.×
KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2015-06-23 09:36:32

    Pisanie, że inteligentne systemy zarządzania ruchem zredukują kongestię obraża inteligencję. Filmik, na którym nie ma w mieście pieszych jest kolejnym dowodem ograniczenia wyobraźni - miasta powinny być dla ludzi. Wydłużanie czasów umożliwiających przejazd dłuższych sznurów samochodów przez skrzyżow...anie dyskryminuje pieszych - również klientów komunikacji publicznej. Jedna wielka żenada pokazująca, jak można marnować szanse rzeczywiście zrównoważonego rozwoju .  rozwiń