PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak usprawnić samorządową e-administrację?

 • GK    15 grudnia 2011 - 13:32
Jak usprawnić samorządową e-administrację?

Stworzenie ogólnego formularza, pozwalającego mieszkańcom złożyć dowolne pismo może wzmocnić potencjał administracji samorządowej.
Do takiego wniosku doszli członkowie Zespołu ds. Wzmocnienia Potencjału Administracji Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Razem z przedstawicielem Centrum Projektów Informatycznych omawiali m.in. projekt systemowy „Powszechne e-usługi administracji publicznej na platformie ePUAP”.

Strona samorządowa kierunkowo zaakceptowała projekt. Uznano jednak, że wymaga on jednak doprecyzowania zapisów, dlatego szczegółowe uwagi zostaną przesłane pisemnie przez Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta).

Ustalono, że w trybie roboczym (bez wpisywania do dokumentu) zostanie ustalonych wspólnie 20 najbardziej pożądanych przez obywateli formularzy uniwersalnych, które następnie zostaną przygotowane na poziomie centralnym, by nie dublować prac w różnych samorządach. Na przykład w tej chwili duże miasta też przygotowują tego typu formularze.

Samorządowcy zgodzili się, że należy stworzyć ogólny formularz pozwalający mieszkańcom złożyć dowolne pismo.

Podniesiono też kwestię liczby rozpatrywanych w urzędach spraw drogą elektroniczną. Najliczniejsze są te dotyczące ewidencji ludności (USC), rejestracji pojazdów, gdyż rocznie np. w Krakowie jest około 1,5 mln tego typu spraw, dziennie – około 6 tys. W tej chwili dziennie elektronicznie załatwia się natomiast poniżej stu spraw dziennie.

Przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich RP zastrzegł, że – zwłaszcza w przypadku małych samorządów – należy tworzyć pewne możliwości, ale bez mnożenia kosztów, gdyż przy tego typu projektach koszty oblicza się tylko do wdrożenia, tymczasem często spore wydatki wiążą się z utrzymaniem bazy elektronicznej.

Zespół wysłuchał także przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz uczelni wyższych prezentujących projekt „Systemowe wsparcie procesów zarządzania w JST”. Po prezentacji zespół ustalił, że projekt założeń zostanie poprawiony (uzupełniony) w zakresie wskaźników, produktów oraz rezultatów. Następnie zostanie ponownie przesłany stronie samorządowej i zaopiniowany w trybie obiegowym lub – w razie potrzeby – na kolejnym spotkaniu zespołu.

Do tego czasu strona samorządowa może zgłaszać swoje uwagi, postulaty w trybie roboczym.

Przedstawiciel Unii Miasteczek Polskich zgłosił postulat przygotowania swego rodzaju „ściągawki” do zarządzania samorządem. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • urzedas, 2011-12-15 14:04:07

  niegdy nie jest za późno
 • Łupek, 2011-12-15 14:01:52

  No tak.Na wszystko jest już za póżno!!!
 • Czarnoka, 2011-12-15 13:57:17

  teraz to już tak wszystko szybko i na wariackich papierach, a zanim się to wdroży w życie to tym bardziej. Już jest trochę za późno na naukę.