PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarocin stawia na komputeryzację

  • PAP    22 lutego 2012 - 09:40
Jarocin stawia na komputeryzację

Darmowe zestawy komputerowe dla trzystu rodzin i bezpłatny dostęp do internetu zafundował mieszkańcom całej gminy ze środków własnych i funduszy unijnych samorząd Jarocina.
W gminie rozpoczęła się instalacja anten u beneficjentów zakwalifikowanych do projektu "Internet w domu szansą na rozwój wykluczonych cyfrowo mieszkańców gminy Jarocin".

"O zakwalifikowanie do programu mogły się ubiegać rodziny korzystające z pomocy opieki społecznej oraz osoby niepełnosprawne" - poinformowała Katarzyna Chilińska z urzędu miejskiego. Według niej te dwie grupy mieszkańców wsi są najbardziej narażone na wykluczenie cyfrowe.

Prace związane z zaprojektowaniem i wybudowaniem sieci bezprzewodowej na terenie gminy rozpoczęły się w październiku 2011 r. Obecnie na ukończeniu jest montaż 40 stacji przekaźnikowych na obiektach należących do samorządu - szkołach, przedszkolach i innych budynkach.

"Chcemy ten etap zakończyć do końca marca, a w kwietniu rozpocząć zaplanowane na sześćset godzin szkolenia rodzin w ich domach" - poinformował informatyk w miejscowym magistracie Jarosław Pawełczyk. Dodał, że dostawcy sprzętu przez trzy lata będą odpowiedzialni za jego serwisowanie.

Koszty inwestycji oszacowano na ponad 4 mln zł, z czego 85 proc. to środki unijne. Gmina wyłożyła ponad 750 tys. zł.

Dodatkową korzyścią bezprzewodowego internetu jest to, że fale radiowe mogą być odbierane nie tylko przez osoby, które będą mieć zamontowane odbiorniki, ale także dotrą do ich sąsiadów. Jak oszacowano, dzięki temu z internetu będzie korzystać nawet pięć tysięcy osób.

Program wyposażania w zestawy komputerowe nie jest jedyną inicjatywą samorządu w zakresie cyfryzacji. W 2010 r. wprowadzono w Jarocinie program "Kreatywna szkoła@".

Wszystkie szkoły w Jarocinie, także małe i niepubliczne, otrzymały ponad 850 przenośnych komputerów i 29 mobilnych pracowni komputerowych. Samorząd Jarocina jako pierwszy w kraju rozpoczął w ten sposób projekt kompleksowego wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.