PARTNER PORTALU
  • BGK

Jawne głosowanie radnych od teraz w powiecie wodzisławskim

  • MN    7 czerwca 2016 - 13:36
Jawne głosowanie radnych od teraz w powiecie wodzisławskim
Rada Miasta w Wodzisławiu Śląskim. (fot. wodzislaw-slaski.pl)

• W powiecie wodzisławskim każdy może zobaczyć, jak głosował jego radny.
• Wyniki głosowania będą dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.
• Rozwiązanie wprowadzono dzięki elektronicznemu systemowi obsługi rady.
W powiecie wodzisławskim (woj. śląskie) każdy mieszkaniec może sprawdzić w łatwy sposób, jak głosował jego radny. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki zmianom w statucie oraz wprowadzeniu z końcem 2014 r. elektronicznego systemu obsługi rady. Dzięki temu zwiększa się jawność i przejrzystość działań Rady Powiatu Wodzisławskiego.

– Dzięki wprowadzeniu elektronicznego systemu obsługi rady, który umożliwia również sprawne przeprowadzenie głosowania imiennego, możliwe stało się publikowanie informacji o tym, jak głosował każdy radny. Po raz pierwszy nowe zasady zaczęły obowiązywać podczas majowej sesji rady powiatu. Wyniki tamtych głosowań zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej jako załącznik do posesyjnego protokołu – informuje Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.

Czytaj też: Białystok: rady osiedlowe reaktywacja

To jednak nie pierwsza próba wprowadzenia tzw. głosowania imiennego w radzie powiatu wodzisławskiego – już kilka lat temu podczas prac nad nowelizacją statutu powiatu próbowano wprowadzić taką możliwość. Wtedy jednak wycofano się z tego pomysłu z uwagi na długi czas przeprowadzenia głosowania imiennego sposobem tradycyjnym.

Powiat wodzisławski nie stanowi tutaj wyjątku. Podobne rozwiązanie wprowadził Olkusz, gdzie dzięki elektronicznemu systemowi do głosowania mieszkańcy mogą dokładnie sprawdzać jakie stanowiska zabierali poszczególni radni w czasie głosowań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • BASIA, 2016-07-05 16:20:52

    Bardzo dobra inicjatywa - powinno się to wprowadzić we wszystkich gminach.
  • bb, 2016-06-20 15:46:39

    Bardzo dobra inicjatywa !