PARTNER PORTALU
  • BGK

Jednolity plik kontrolny wkrótce. Samorządowcy gotowi?

  • Michał Nowak    1 grudnia 2016 - 13:54
Jednolity plik kontrolny wkrótce. Samorządowcy gotowi?
Minister finansów Mateusz Morawiecki dał samorządom czas na wprowadzenie JPK do 31 stycznia 2017 r. Urzędnicy będą gotowi? (fot. PTWP)

• Obowiązek formatowania danych do jednolitego pliku kontrolnego już wkrótce nie będzie dotyczył tylko dużych przedsiębiorców, ale też np. jednostek samorządu terytorialnego.
• Jeśli urzędy nie sprawdziły swoich systemów informatycznych pod kątem zgodności z JPK, powinny to zrobić jak najszybciej. 
• Eksperci ostrzegają, że lekko nie będzie, bo część urzędników po wejściu JPK będzie miała dopiero pierwszy raz styczność z VAT-em.
Nie tylko przedsiębiorcy są zobowiązani do wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego. Od 31 stycznia 2017 r. również samorządy będą musiały przesyłać dane o VAT za pomocą JPK. Czasu jest niewiele, choć początkowo resort finansów chciał wprowadzić taki obowiązek już od lipca tego roku. Samorządy mają o tyle trudniej, że prace nad JPK prowadzone są w cieniu centralizacji rozliczeń VAT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Jak pogodzić te wszystkie obowiązki?

– Przede wszystkim nie można wszystkich JST traktować jednakowo – zastrzega Michał Zwyrtek, Senior Manager w PwC. Jak dodaje, niektóre jednostki są już od dawna gotowe na przesyłanie JPK (lub nawet zdążyły przesłać jeden), a inne nawet o tym rozwiązaniu nie słyszały albo dowiedziały się niedawno.

Podstawą odpowiedni system informatyczny

Pracownicy urzędów gmin, powiatów i województw powinni sprawdzić, czy systemy IT, z których korzystają, są przystosowane do generowania i przesyłania JPK – radzi Wioletta Golda, projektant systemów w Comarch ERP. Podkreśla przy tym, że jeżeli oprogramowanie nie posiada takiej funkcjonalności, należy skontaktować się z jego producentem, aby upewnić się, że planuje on wprowadzić aktualizacje pod JPK.

Ekspert uważa, że urzędy korzystające ze zintegrowanych rozwiązań dostarczanych przez dużych producentów są w najkorzystniejszej sytuacji, ponieważ ci przygotowują nowe wersje systemów, uwzględniające wchodzące w życie przepisy.

– Należy obowiązkowo ustalić, kiedy aktualizacja będzie gotowa i czy jej pobranie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami czy też nie. Dodatkowo należy upewnić się u producenta, w której wersji zostanie udostępniona możliwość generowania plików JPK. Im starszą wersję systemu posiada urząd, tym bardziej czasochłonny może być proces aktualizacji – zaznacza Golda.

Jak dodaje, należy dokonać aktualizacji do najnowszej wersji oprogramowania jak najszybciej, ponieważ wdrożenie obsługi JPK wymaga czasu i lepiej być przygotowanym, zanim urząd skarbowy skieruje do nas wezwanie do kontroli.

Informatycy w pełnej gotowości?

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Miasta w Nowej Soli, kwestia wdrożenia JPK pod względem technicznym, czyli oprogramowania informatycznego, nie jest raczej wyzwaniem trudnym.

– Dostawcy oprogramowania w gminach najczęściej w istniejących systemach finansowo-księgowych dostosowują taką funkcjonalność, która umożliwia pobranie poszczególnych plików od swoich jednostek organizacyjnych, a następnie w oprogramowaniu pliki zostają scalone w jeden. Od strony technologicznej nie jest to wielki problem – mówi PortalSamorzadowy.pl Artur Gusta, informatyk z Urzędu Miasta w Nowej Soli.

Zwraca przy tym uwagę, że przy JPK należy zapewnić w poszczególnych jednostkach w miarę niezawodny i bezpieczny sposób przesyłania plików, bo e-mail nie jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym.

– Oprócz stworzenia możliwości bezpiecznego przesyłania danych, którą w naszym urzędzie sam opracowałem, reszta sprowadza się do aktualizacji systemu finansowo-księgowego, więc nie jest to operacja skomplikowana technologicznie. Pod tym względem jesteśmy przygotowani, natomiast przekonamy się, jak to będzie funkcjonowało w systemie centralnym – mówi Gusta.×
KOMENTARZE (1)

  • PiotrN, 2016-12-01 20:47:42

    tylko dlaczego maleńka firma wystawiająca kilka faktur za najem miesięcznie musi na aktualizację systemu informatycznego wydać kilka tysięcy rocznie. Rząd tego kosztu nie pokryje, a miało być firmom łatwiej. Ciekawe jaki w skali kraju jest koszt tej operacji, bo zyski już znamy