PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest już sto tysięcy profili zaufanych

  • GK    1 lutego 2013 - 12:33
Jest już sto tysięcy profili zaufanych

Już 100 tys. Polaków zdecydowało się na założenie profilu zaufanego – bezpłatnej metody uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji.
Do profilu zaufanego zachęca rosnąca liczba usług - korzystając z niego można założyć firmę przez internet czy elektronicznie sprawdzić i opłacić składki ZUS.

Profil zaufany jest jedną z funkcjonalności elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). To zestaw danych, które identyfikują obywatela w systemach podmiotów wykorzystujących profil zaufany jako metodę uwierzytelniania.

Czytaj też: Czeski model e-administracji wzorem dla Polski

Posiadając nazwę użytkownika (login), hasło oraz konto poczty elektronicznej (na który przesyłany jest jednorazowy kod autoryzacyjny), obywatele mogą załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca.

Oprócz możliwości realizacji usług za pośrednictwem platformy ePUAP, profil zaufany jako metodę potwierdzania tożsamości przez internet wprowadziły m.in. Ministerstwo Gospodarki (w ramach CEIDG m.in. przy składaniu wniosków o własną działalność gospodarczą, przeczytaj więcej na ten temat) oraz ZUS (w ramach platformy PUE m.in. przy uzyskaniu zaświadczenia o niezaleganiu składek, zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego czy opłaty składek przez małych i średnich przedsiębiorców, przeczytaj więcej na ten temat),

Także Uniwersytet Jagielloński (przy elektronicznej rejestracji kandydatów na studia, przeczytaj więcej na ten temat), Ministerstwo Obrony Narodowej (w ramach usług Wojskowych Komend Uzupełnień - m.in. wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu służby wojskowej, przeczytaj więcej na ten temat), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (w ramach CEPiK - m.in. weryfikacja danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, przeczytaj więcej na ten temat) i portale regionalne (m.in. śląski SEKAP - System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej czy Wrota Podlasia).

Razem z liczbą użytkowników szybko rośnie liczba instytucji, które akceptują profil zaufany jako klucz do udostępnianych przez siebie usług.

- Wkrótce będziemy mogli założyć przez internet nie tylko własną działalność gospodarczą, ale również zarejestrować praktykę lekarską, żłobek czy zarejestrować się wirtualnie w urzędzie pracy - powiedział Igor Bednarski, kierownik projektu ePUAP2 w Centrum Projektów Informatycznych.

Co więcej, konsultowany aktualnie projekt ustawy o informatyzacji zniesie wiele barier formalnych, dając jeszcze mocniejszy impuls do rozwoju elektronicznych usług.

-E-administracja to nie fikcja. To konkretne, realne i dostępne już dziś dla każdego otwartego na nowe rozwiązania korzyści - podsumował Igor Bednarski.

Jak pokazują statystyki, posiadaczy profilu zaufanego korzystających z możliwości realizacji spraw przez internet w różnych systemach e-administracji jest znacznie więcej niż właścicieli płatnych podpisów elektronicznych.

Z ponad 60 000 profili zaufanych założonych przez klientów ZUS niemal 74 proc. było założonych przez użytkowników ePUAP lub bezpośrednio przez pracownika w jednostce ZUS, a tylko nieco ponad 16 proc. przez posiadaczy podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym (statystyki ZUS ze stycznia 2013 r.).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.