PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest mapa telekomunikacyjna Polski

  • GK    26 sierpnia 2013 - 17:59
Jest mapa telekomunikacyjna Polski

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował raport pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną, zrealizowanymi w 2012 r. i planowanymi w 2013 r. inwestycjami oraz budynkami umożliwiającymi kolokację.
Dane przedstawione w raporcie zostały przekazane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, jednostki samorządu terytorialnego oraz przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Dane zebrane podczas inwentaryzacji udostępniane są w postaci zagregowanej i zanonimizowanej, ale w pełni przydatnej do realizacji celów, którym ma taka informacja służyć. Stanowią one cenną informację dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz innych podmiotów posiadających sieciową infrastrukturę techniczną.

Raport prezentuje stan infrastruktury na podstawie danych zebranych na dzień 31 grudnia 2012 r. i stanowi podsumowanie danych zebranych i przetwarzanych w Systemie Informacji o Infrastrukturze Szerokopasmowej. UKE gromadzi w systemie SIIS dane dostarczane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Jak informuje UKE, od lutego bieżącego roku, kiedy to rozpoczęto wysyłanie wezwań, dane przekazało 3221 podmiotów. Oznacza to, że nastąpił 25-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim (kiedy to dane przesłało 2434 podmiotów).

Choć ogólnie zebrane dane pokazują stosunkowo niewielki postęp w rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej w kraju, to jednak w wielu przypadkach poprawiono i uzupełniono dotychczasowe dane. Przykładu dostarcza średni odsetek miejscowości (dla województw) w których nie występuje żaden węzeł telekomunikacyjny.

Zmalał on średnio o ponad 9 punktów procentowych - z 64 proc. do 58 proc., co jest głównie rezultatem wzrostu liczby podmiotów, które przekazały dane. Podobnie stało się w przypadku węzłów dostępowych: średni udział miejscowości bez żadnych węzłów dostępowych zmalał z 65 proc. do 59 proc., co także wynika z uchwycenia w tegorocznej inwentaryzacji dużo większej liczby operatorów sieci dostępowych działających w małych miejscowościach.

Udział miejscowości poza zasięgiem wszelkich sieci zmniejszył się w stosunku do roku ubiegłego średnio o 5 punktów procentowych. Nadal są obszary, które stanowią „zupełnie białe plamy", ale obecnie jest to ok. 8 proc. miejscowości, głównie liczących poniżej 100 mieszkańców.

Dzięki zgromadzonym danym Prezes UKE mógł też określić obszary w których będą budować infrastrukturę operatorzy sieci mobilnych w ramach planowanej aukcji na częstotliwości w zakresie 800 MHz.

- Wobec powyższego niezwykle istotne jest, aby przedsiębiorcy przekazywali swoje dane o infrastrukturze. Wówczas przedstawiane przez prezesa UKE obszary do interwencji będą precyzyjnie określone i w konsekwencji inwestycje będą kierowane tam gdzie są potrzebne, aby zapewnić dostęp do usług obywatelom - informuje UKE.

Raport można przeczytać tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.