PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest pierwszy internet dzięki TP-UKE

  • PAP    12 września 2011 - 16:24
Jest pierwszy internet dzięki TP-UKE

Trzcianka w województwie wielkopolskim to pierwsza gmina w Polsce, w której Telekomunikacja Polska zbudowała w ramach porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE) sieć szybkiego internetu, zapewniając dostęp do usług szerokopasmowych na terenie całej gminy.
Dzięki tej inwestycji dostęp do szerokopasmowego internetu uzyskali wszyscy mieszkańcy gminy. Podobne inwestycje powstaną w blisko 70 innych gminach w kraju.

W ciągu trwającej 1,5 roku inwestycji wybudowano infrastrukturę obejmującą 860 km linii kablowych, w tym ok. 70 km światłowodów. Wykonano ponad 3 tys. przyłączy do lokali klientów, którzy zgłosili zainteresowanie usługami szerokopasmowymi.

- Mam nadzieję, że internet spowoduje w Trzciance dalszy rozwój. Będzie atutem otwierającym Trzciance kolejne perspektywy - powiedział w poniedziałek w trakcie uroczystego otwarcia inwestycji burmistrz Trzcianki Marek Kupś.

Jak poinformował wiceprezes Zarządu TP Piotr Muszyński, w najbliższych tygodniach zakończone zostaną inwestycje w kilku kolejnych gminach.

- Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w dużych miastach dzieje się na zasadach czysto komercyjnych. Działają tam telewizje kablowe, inwestują operatorzy mobilni, jest historycznie zastana infrastruktura Telekomunikacji Polskiej. Cały czas na mapie telekomunikacyjnej mamy jednak białe plamy, do których nikomu się dotąd nie spieszyło - powiedział.

Wiceprezes Zarządu TP i prezes UKE Anna Streżyńska wzięli udział w uruchomieniu ufundowanej przez wykonawców projektu pracowni internetowej w szkole podstawowej w Przyłękach koło Trzcianki.

Jednym z warunków podpisanego w październiku 2009 r. porozumienia TP - UKE, było wykonanie inwestycji w 68 gminach znajdujących się na obszarach tzw. białych plam internetowych. Mieszkańcy tych gmin, ze względu na brak sieci telekomunikacyjnej, nie mogli dotychczas korzystać ze stałego dostępu do internetu. Wśród wskazanych gmin była Trzcianka.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP Maria Piechocka z biura prasowego Grupy TP w Poznaniu , obecnie w gminie z szybkiego internetu może korzystać każdy zainteresowany. Nowa szerokopasmowa sieć dostępowa pozwoli na korzystanie z takich usług jak telewizja IPTV czy wideo na życzenie.

Na mocy porozumienia TP - UKE, Telekomunikacja Polska w ciągu trzech lat zainwestuje w 1,2 mln linii szerokopasmowego dostępu do internetu. Zbudowanych zostanie ok. 500 tys. nowych linii, w tym 150 tys. na terenie tzw. białych plam , a kolejne 700 tys. już istniejących zostanie zmodernizowane.

Jak podaje Grupa TP, przewiduje się, że ok. 1 mln linii będzie miało przepustowość powyżej 6 Mb/s. Rozbudowa infrastruktury obejmie zarówno aglomeracje miejskie, małe miasta jak i tereny wiejskie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.