PARTNER PORTALU
  • BGK

Jesteśmy cyfrowymi analfabetami

  • pap    17 października 2014 - 09:23
Jesteśmy cyfrowymi analfabetami

Co drugi dorosły w naszym kraju nie ma podstawowych umiejętności informatycznych. To najgorszy wynik spośród wysoko rozwiniętych państw.
Takie wnioski płyną z opublikowanej przez OECD analizy poświęconej edukacji i nowym technologiom. Jej autorzy postanowili sprawdzić, jak osoby od 16 do 65 lat radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, mając do dyspozycji zdobycze najnowszej techniki - alarmuje "Rzeczpospolita".

Czytaj też:  Rewolucyjne zmiany w e-administracji już za pół roku

Okazało się, że blisko 24 proc. Polaków wycofało się z tego badania. Kolejnych 26 proc. poległo na podstawowych zagadnieniach.
To najgorszy wynik spośród przebadanych państw, dla których średni odsetek populacji niemających podstawowych kompetencji cyfrowych to 25 proc.

Czytaj też: Petycje do urzędów przez internet?

Prof. Maciej M. Sysło z Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej nie ma wątpliwości, że ci, którzy odmówili udziału w badaniu, to osoby bojące się konfrontacji z komputerem, którego nie potrafią obsługiwać.

"Nie pomagają w tym szkolenia prowadzone w ramach unijnych projektów, kierowane np. do osób po pięćdziesiątce. Choć głośno mówi się o tym, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia, nikt nie kontroluje, jakie przyniosły efekty" - podkreśla prof. Sysło.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • nie zdziwiony, wcale nie, 2014-11-14 00:22:29

    Starczy zobaczyć naszych drogich radnych i posłów, ich gabinety z atrapami komputerów, umiejętności starczające do odczytania maila, niezdolność do prostej obsługi smartfonów czy tabletów, nie korzystanie z bankowości internetowej i zakupów on-line.
  • A, 2014-10-19 22:10:15

    A za co ma sobie kupić? za te 1200 zetów? które nie starczają mu do końca miesiąca!? Ten rząd nie potrafi dofinansować spraw zdrowia dla dzieci, a starcom każą kopić komputery zamiast skrzynek na kosci.