PARTNER PORTALU
  • BGK

Już 500 tys. pozycji w bibliotekach cyfrowych

  • PAP    16 grudnia 2010 - 17:37

W czwartek zdigitalizowane i udostępniane bezpłatnie w internecie zbiory Federacji Bibliotek Cyfrowych osiągnęły liczbę 500 tys. pozycji. Najnowszą publikacją jest numer "Dziennika Polskiego" z 1973 roku.

Dostępna publicznie od czerwca 2007 roku Federacja Bibliotek Cyfrowych to inicjatywa mająca na celu budowę sieci pomiędzy rozproszonymi polskimi bibliotekami cyfrowymi. Federacja zrzesza 58 instytucji, które regularnie digitalizują i udostępniają w sieci swoje zbiory, są wśród nich biblioteki naukowe i publiczne, archiwa, ośrodki badawcze, a także organizacje pozarządowe.

Łączna liczba publikacji w zbiorach Federacji Bibliotek Cyfrowych przekroczyła właśnie pół miliona. Jubileuszową pozycją jest 9254. numer "Dziennika Polskiego" z 27 listopada 1973 roku, opublikowany w internecie na stronach Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Wydanie to pochodzi ze zbiorów Wydawnictwa Jagiellonia SA, a zdigitalizowane zostało przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

Federacja Bibliotek Cyfrowych jest utrzymywana i rozwijana przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Szacuje się, że tempo przyrostu publikacji dostępnych poprzez FBC to średnio 15 000 pozycji każdego miesiąca. Wszystkie publikacje dostępne są w internecie nieodpłatnie.

Od grudnia 2009 roku dane z FBC dostępne są również w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej "Europeana", dzięki czemu dostęp do polskiego dziedzictwa kulturowego publikowanego on-line możliwy jest równie łatwo, jak dostęp do podobnych zbiorów z innych krajów Europy. Łączna liczba obiektów dostępnych przez portal Europeana to około 15 milionów. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe współpracuje z Europeaną w ramach projektu EuropeanaLocal, w którym pełni rolę krajowego koordynatora.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.