PARTNER PORTALU
  • BGK

Już nie ma białych plam w lubuskim

  • PAP    16 czerwca 2014 - 15:10
Już nie ma białych plam w lubuskim

152 mln zł kosztowała budowa sieci światłowodowej na potrzeby szerokopasmowego internetu, która powstała w woj. lubuskim. Inwestycja pn. "Szerokopasmowe Lubuskie" to jeden z największych projektów unijnych w historii tego regionu.
W poniedziałek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa podsumowująca ten projekt.

Sieć wybudował operator telekomunikacyjny Orange Polska, który zainwestował w ten projekt 102 mln zł. Pozostałe 50 mln zł pochodziło z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli funduszy unijnych będących do dyspozycji woj. lubuskiego.

W ramach przedsięwzięcia wybudowano 1418 km sieci internetu szerokopasmowego (sieci światłowodowe), która jest własnością Orange Polska. W zasięgu usług znalazło się 326 miejscowości zakwalifikowanych wcześniej jako tzw. białe plamy, czyli miejsca z brakiem dostępu do szybkiego internetu; możliwość dostępu do sieci zyskało 52 tys. osób mieszkających na terenach wiejskich.

W ramach przedsięwzięcia wybudowano również nowe węzły transmisyjne na terenie całego województwa. Łącznie powstało 398 punktów dostępu, z których lokalni operatorzy mogą przyłączać do internetu klientów indywidualnych.

Czytaj też:  Lubuskie liderem w budowie sieci szerokopasmowej

"80 proc. białych plam zniknie, jeżeli ten dostęp do internetu, dzięki tym operatorom, którzy się włączą do światłowodów, trafi pod strzechy, trafi do naszych domów. Jesteśmy liderem jako region Lubuski w Polsce - jako pierwsi podpisaliśmy umowę, ale również jako pierwsi kończymy realizację tego projektu" - powiedziała na konferencji prasowej marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak

Dodała, że przy realizacji projektu były problemy, ale jej zdaniem wybrana metoda "zaprojektuj i wybuduj" okazała się skuteczna i doprowadziła do zakończenia ważnej dla regionu inwestycji.

Wyjaśniła, że Orange Polska został wyłoniony na zasadzie otwartego konkursu, jak to ma miejsce np. przy budowie wodociągów czy kanalizacji. Według Polak wybór technologii - czyli światłowodów - też okazał się trafiony.

"My wybudowaliśmy sieć, która jest siecią otwartą. Ona nie jest nieodpłatna, ale jest otwarta. To znaczy, że każdy operator dzisiaj korzystając z tych 398 punktów dostępowych może przyłączać do sieci klientów. Z założenia ten projekt nie polegał na przyłączaniu gospodarstw domowych do sieci () on z definicji zakładał zbudowanie tzw. sieci szkieletowej. Teraz kolej na przyłączanie klientów" - powiedział wiceprezes Zarządu Orange Polska Piotr Muszyński.

Dodał, że jego firma zawarła dotychczas pięć umów z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy korzystają z wybudowanej infrastruktury i rozpoczęli inwestycje związane z przyłączaniem do sieci klientów.

Realizacja opisanego projektu rozpoczęła się w końcu 2010 r. - wówczas władze regionu podpisały umowę z Orange Polska na budowę sieci światłowodowej.

Marszałek Polak zaznaczyła, że przedsięwzięcie to było konieczne, również dlatego, by samorząd regionu mógł realizować kilka innych dużych projektów unijnych, które są powiązane z dostępem do szybkiego internetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • STANISŁAW, 2014-06-22 20:20:23

    -- białe plamy zniknęły , wysłałem wnioski i dużo środków czeka dla nas ,,,,,,, jesteśmy ważni w świecie nauki ,,,,,,,,,,, to nauka wam dała środki by mieszkańcy gmin i młodzież mieli dostęp do wie...dzy ,, trzeba się szybko uczyć obsługiwać ,, potrzebna jest młodzież jest dużo pracy , bez wiedzy nic nikt nie zrobi ,,, wiedza to praca i prestiż ,,,,,,, masz pytanie ? odpowiem  rozwiń
  • STANISŁAW, 2014-06-16 15:22:29

    -- w 2011 r wysłałem do wszystkich akademii na świecie tematy i wnioski o środki ,ale to ostatnie -- dalsze są dla powiatu który przygotuje produkty zdrowej ż...ywności na stare gatunki ,,do dla szpitali ,na medycynę -- gigantyczne środki dla regionu ,NA CENTRUM NUKI ŚWIATOWEJ ,DLA MŁODZIEŻY ,,,,,,,, trwa referendum ,, takie sprawy powinny być szerzej informowane w mas-mediach , nie szczątkowo ,, -- bez gloryfikacji ,, nic nowe instytucje nie zrobiły ,, na medycynę ,przemysł ,rolnictwo ,,,,,,, zwłaszcza powiaty  rozwiń