PARTNER PORTALU
 • BGK

Już połowa szkół w Jaworznie używa Linuksa

 • PAP    25 października 2011 - 12:39
Już połowa szkół w Jaworznie używa Linuksa

Już połowa szkół w Jaworznie używa bezpłatnego systemu operacyjnego Linux. Docelowo ma on być zainstalowany na wszystkich komputerach, używanych w placówkach edukacyjnych w mieście.
Gmina przekonuje, że zaoszczędzi dzięki temu kilka milionów złotych. Według służb prasowych magistratu, Jaworzno jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na tego typu modernizację. Wymiana popularnego, komercyjnego systemu operacyjnego na bezpłatnego Linuksa rozpoczęła się w ubiegłym roku. We wtorek w ramach tego programu w Szkole Podstawowej nr 1 otwarto nową pracownię komputerową.

Wkrótce symbolizowany przez pingwina system operacyjny pojawi się we wszystkich szkołach. Tomasz Bochenek z magistratu w Jaworznie powiedział, że proces przechodzenia na Linuksa zakończy się do końca sierpnia przyszłego roku. Projekt pozwoli gminie zaoszczędzić środki, które musiałby przeznaczyć na modernizację szkolnych pracowni.

Ma to związek z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej oraz zaleceniami Unii Europejskiej, według których do 1 września 2012 r. szkolne pracownie komputerowe mają być zmodernizowane tak, aby przy jednym stanowisku zasiadał jeden uczeń. W praktyce w Jaworznie oznaczałoby to konieczność wymiany istniejących oraz zakup dodatkowych komputerów i licencjonowanego oprogramowania.

Sposobem na znaczące obniżenie kosztów modernizacji pracowni przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych standardów nauczania było więc wprowadzenie do szkół bezpłatnego systemu. Nie tylko nie trzeba będzie ponosić kosztów licencji, ale także spadną koszty związane z zakupem nowych komputerów. Jak tłumaczą miejscy informatycy, Linux jest systemem, który może wydajnie pracować nawet na starszym sprzęcie.

Dzięki temu szkolne komputery będą mogły pracować znacznie dłużej niż gdyby używały innego systemu operacyjnego.

Linux jest jednym z przykładów otwartego oprogramowania, którego kod źródłowy może być dowolnie modyfikowany i rozpowszechniany. Na świecie wprowadzanie Linuksa w instytucjach publicznych nie jest niczym niezwykłym. W Brazylii nie tylko szkolnictwo, ale także cała administracja państwowa i lokalna oparta jest na tym systemie. Podobnie działania od lat realizowane są także w niektórych w krajach Europy Zachodniej, Japonii oraz w Indiach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Czarnoka, 2011-10-26 09:55:41

  Można ptrzez to rozumieć, że nie wszystkie szkoły mają sprzęt? A gdzie ten potrzebny sprzęt pojechał?
 • Canal plus, 2011-10-25 22:05:29

  ...i ogląda Sagę Zmierzch-Zaćmienie 23.15 !!!
 • Ćma, 2011-10-25 17:53:11

  Co to? Dzień świstaka?Gdzie TEN świstak?Zawija?Zawija system operacyjny?