PARTNER PORTALU
 • BGK

Karta ubezpieczenia i dowód w jednym?

 • PAP    26 października 2012 - 11:49
Karta ubezpieczenia i dowód w jednym?

Pojawiają się koncepcje zakładające, że karta ubezpieczenia zdrowotnego mogłaby także pełnić funkcję elektronicznego dokumentu tożsamości.
Będziemy konsultowali takie rozwiązanie – powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Czytaj też: Dowody i meldunek doczekały się swoich dat

„W najbliższym czasie rozpoczniemy wspólne konsultacje z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Zdrowia, dotyczące tego, czy nośnik, jakim będzie karta ubezpieczania zdrowotnego, mógłby odegrać rolę elektronicznego dokumentu tożsamości. Pod uwagę będziemy brali doświadczenia innych państw europejskich. Ostateczną decyzję podejmiemy po dokładnej analizie danych” – powiedział Boni.

Szef MAC podkreślił, że elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ) wraz z kartą specjalisty medycznego (KSM) umożliwi dostęp poprzez specjalny terminal do danych o leczeniu pacjenta. Boni dodał, że będzie ona elementem systemu „Rejestr Usług Medycznych II”, dzięki któremu każdy pacjent będzie miał dostęp do historii udzielonych mu świadczeń medycznych.

„System zakłada, że każde świadczenie będzie uwierzytelniane zarówno przez lekarza jak i pacjenta, co pozwoli uzyskać wiarygodne dane. Kartę ubezpieczenia zdrowotnego wszyscy obywatele będą otrzymywali od 2014 r.” – powiedział Boni.

Od 1 stycznia 2013 r. za pomocą PESELU będzie możliwa weryfikacja online ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach. Testy systemu ruszyły 15 października.

Sejm uchwalił pod koniec lipca nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ.

System pozwoli na sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych jest ubezpieczona. Pracownicy rejestracji w placówkach medycznych, wpisując do systemu informatycznego PESEL pacjenta, będą mogli w ciągu kilku sekund otrzymać z NFZ informację o jego ubezpieczeniu. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia podawany będzie mógł być PESEL rodziców. Pacjent w rejestracji będzie musiał okazać dokument z numerem PESEL.

Po otrzymaniu informacji o braku ubezpieczenia pacjent będzie mógł złożyć oświadczenie, że je posiada, i na tej podstawie otrzyma świadczenie zdrowotne. Informacja o braku ubezpieczenia może być przekazana przez NFZ np. w sytuacji, gdy pracodawca w wyniku zaniedbania nie zgłosił pracownika do rejestru. Pacjent, składając oświadczenie, będzie ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Wolna 50+, 2012-10-27 08:27:56

  pytanie do zorientowanych w temacie ... jeżeli mój pracodawca spóźnia się kilka miesięcy z opłacaniem składek, to ja jestem ubezpieczona czy nie? czy wystarczy tylko samo zgłoszenie do rejestru ubezpieczonych?
 • Horror - dowody, 2012-10-26 14:46:37

  Czesc bezrobotnych czy tez niepracujacych nie posiada swiadczen zdrowotnych w sensie NFZ. Czy to znaczy ze nie beda tez mialy tozszamosci ? Czy swoja tozsamosc bedzie rowniez mozna poswiadczyc oswiadczeniem ? Byloby to najlepsze ale i tez najbardziej rewolucyjne rozwiazanie na swiecie.
 • Marcin, 2012-10-26 14:17:42

  poprawcie mnie jeśli się mylę ale dziecko do szóstego miesiąca życia jest ubezpieczone z urzędu i nie potrzeba weryfikować jego pesela więc skąd ta informacja o trzecim miesiącu?