PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na rozbudowę dostępu do internetu

  • PAP    21 października 2013 - 19:12
Kasa na rozbudowę dostępu do internetu

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie), że samorządy i inne instytucje będą mogły liczyć na wsparcie z programu Polska Cyfrowa na rozbudowę dostępu do internetu w miejscach, gdzie jest to ekonomicznie nieopłacalne.
Minister przyjechał w poniedziałek do Kostrzyna nad Odrą na konferencję "Polityka spójności oparta na wynikach - Polska Cyfrowa", zorganizowaną przez wojewodę lubuskiego Jerzego Ostroucha i posła Waldemara Sługockiego.

Boni przestawił główne założenia Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przygotowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Zapowiedział, że powinien ruszyć on w drugiej połowie 2014 r.

Czytaj też: Znamy założenia programu PO Polska Cyfrowa

Poinformował, że Polska otrzyma na jego realizację prawie 2 mld euro, a ogólny komponent cyfrowy w środkach UE na lata 2014-2020 dla naszego kraju wyniesie 3,5 mld euro. Z tej kwoty 1,5 mld euro trafi do regionalnych programów operacyjnych.

Program został podzielony na trzy części. Pierwsza dotyczy poprawy dostępu do szybkiego internetu. Minister mówił, że zgodnie z planami do 2020 roku wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce mają mieć dostęp do internetu o prędkości 30 Mb/s, a połowa do prędkości minimum 100 Mb/s.

"Wszyscy wiemy, że są tereny, gdzie rynek inwestuje bardzo słabo, bo nie ma efektu ekonomicznej opłacalności. W związku z tym musi być odpowiednia interwencja państwa z użyciem środków publicznych, żeby w tych najtrudniejszych miejscach - białych plamach, także internet został doprowadzony, właśnie używając pieniędzy publicznych" - powiedział Boni.

Kolejnym elementem programu Polska Cyfrowa będzie rozwój e-usług, co ma przyczynić się do szerszego wykorzystania internetu w celach praktycznych. Boni dodał, że prawie 60 proc. osób nie używa internetu, bo nie widzi ku temu potrzeby.

"Ta oferta jest za mała. Musi być więcej nie tylko rozrywkowej, ale tej oferty administracyjnej, usprawniającej życie w wielu dziedzinach, i tej oferty związanej z dostępnością informacji publicznych, różnego rodzaju zasobów, bo to jest ważne dla edukacji, dla rozwoju kultury. I cała część druga programu Polska Cyfrowa będzie temu poświęcona" - mówił Boni.

Trzecia część programu dotyczy kompetencji. Boni wyjaśnił, że chodzi o ograniczanie wykluczenie cyfrowego osób starszych i niepełnosprawnych oraz o podnoszenie umiejętności użytkowników internetu. W obszarze kompetencji program zakłada także wsparcie dla młodych polskich programistów, którzy należą do czołówki światowej.

"Chcemy mieć dla tych osób specjalne projekty, żeby rozwijały swoje programistyczne umiejętności, a także uczyły się biznesu" - mówił minister.

W Kostrzynie nad Odrą odbyła się druga z cyklu sześciu konferencji poświęconych najważniejszym dziedzinom, w których będą powstały projekty w nowej perspektywie unijnej. Pierwsza odbyła się we wrześniu Zielonej Górze. Kolejna będzie miała miejsce pod koniec listopada w Słubicach.

Celem konferencji jest przybliżenie możliwości sięgania po unijne dotacje nie tylko z regionalnego programu operacyjnego, ale także z ogólnopolskich programów horyzontalnych w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.