PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasy samorządowe do wglądu

  • ZWI    26 lutego 2013 - 12:21
Kasy samorządowe do wglądu

Bezpłatny dostęp do danych finansowych każdej gminy w Polsce umożliwia aplikacja naszakasa.org.pl. Pozwala na poznanie struktury budżetu poszczególnych gmin, a także prześledzenie zmian, jakie w tej strukturze zachodziły w czasie.
Pod kątem tych funkcji stworzone są wszystkie dostępne w niej wizualizacje. Dane prezentowane w Naszej Kasie pochodzą z Ministerstwa Finansów. Zastosowane w aplikacji klasyfikacje wydatków i źródeł finansowania samorządów bazują na szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, ale nie stosują jej w sposób dosłowny.

Zaproponowane grupowania dochodów i wydatków samorządów są autorską propozycją twórców aplikacji, której stworzenie było podyktowane chęcią maksymalnego przybliżenia danych o finansach samorządów lokalnych osobom niezajmującym się nimi na co dzień.

Szczegółowa informacja o relacjach między klasyfikacją stosowaną w aplikacji, a szczegółową klasyfikacją dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych została opisana i udostępniona zostanie w najbliższym czasie w słowniku pojęć.

Jak informują autorzy strony, klasyfikacja budżetowa podlegała istotnym zmianom w czasie. Niektóre z tych zmian mogą mieć znaczenie dla trendów związanych ze zmianami kwot określonych dochodów lub wydatków w czasie. Te z nich, które wprowadzano w trybie rozporządzeń, zostaną opisane w słowniku pojęć.

W słowniku jednak nie opisano zmian w sposobie interpretacji zapisów klasyfikacji budżetowej przez Regionalne Izby Obrachunkowe i inne organy kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego.

Dane prezentowane w aplikacji dotyczą zamkniętego roku budżetowego i przedstawiają zarówno wydatki planowane, jak i rzeczywiste. Dlatego strukturę budżetu można obejrzeć dla roku poprzedniego i wcześniejszych, a nie bieżącego.

Twórcą i pomysłodawcą aplikacji naszakasza.org.pl jest Stowarzyszenie Klon/Jawor, jednak wpływ na jej obecny kształt miało także Laboratorium EE i Logotomia.

Aplikacja powstała w ramach projektu „Dane, Debata, Demokracja (3D)", realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Karol Bednarek, 2013-02-27 07:38:46

    Coś nie do końca tam te dane grają. Często plany są niższe niż wykonanie wydatków a to przeciez niedozwolone. Nie chce mi się wierzyć, że samorządy tak często łamałyby prawo, bo grozi za to dyscyplina finansów publicznych
  • JOTKA, 2013-02-26 19:39:13

    Bomba sprawa. Zajrzymy ocenimy. Ale juz ...pochwala za pomysl