PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Powstanie Miejskie Centrum Usług Wspólnych

  • PAP/jm    1 października 2016 - 16:06
Katowice: Powstanie Miejskie Centrum Usług Wspólnych
Jednym z elementów Centrum będzie Strefa Mieszkańca, dzięki której mieszkańcy, przedsiębiorcy i katowiccy urzędnicy będą mieli nieograniczony dostęp do e-usług publicznych. (fot. shutterstock)

• Kosztem ponad 28 mln zł do jesieni 2019 r. w Katowicach powstanie Miejskie Centrum Usług Wspólnych.
• W ramach współfinansowanej z unijnych środków inwestycji uruchomiony ma być portal umożliwiający korzystanie z elektronicznych usług administracji publicznej.
Według lokalnych władz, Centrum pozwoli na bardziej efektywną komunikację między urzędem a mieszkańcami. Rozwiązanie to skróci czas oczekiwania na przygotowanie dokumentów, usprawni obsługę i obniży koszty. System zintegruje informacje pochodzące z wielu źródeł. Będzie też sporym ułatwieniem w pracy urzędników.

- Rozwój społeczno-gospodarczy miasta nie jest możliwy bez sprawnie działającej e-administracji. Chcemy zapewnić wysoką jakość świadczenia e-usług tak, by np. mieszkańcy znali czas oczekiwania na odpowiedź czy postęp w realizacji sprawy - przekazała Joanna Górska z wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Czytaj też: W Gdańsku rusza centrum usług wspólnych

- Chcemy, by tam, gdzie tylko jest to możliwe, mieszkańcy załatwiali sprawy automatycznie, bez ingerencji urzędnika. Przy wielu sprawach mieszkańcy nie będą musieli pojawiać się w urzędzie, będą też mogli załatwiać sprawy poza godzinami jego pracy - e-urząd będzie dostępny 24 godziny na dobę - dodała.

Centrum ma być dużym ułatwieniem także dla osób z niepełnosprawnościami, gdyż strona internetowa będzie dostosowana np. dla osób niedowidzących.

Miejskie Centrum Usług Wspólnych w Katowicach znalazło się na zatwierdzonej przez zarząd woj. śląskiego liście projektów wspierających rozwój cyfrowych usług publicznych, które otrzymają unijne dofinansowanie.

Jednym z elementów Centrum będzie Strefa Mieszkańca, dzięki której mieszkańcy, przedsiębiorcy i katowiccy urzędnicy będą mieli nieograniczony dostęp do e-usług publicznych. Natomiast Strefa Urzędnika będzie centrum wymiany informacji pomiędzy Urzędem Miasta a 199 miejskimi jednostkami organizacyjnymi. Ma to usprawnić zarządzanie miastem.

W ramach projektu powstanie miejski portal i aplikacje umożliwiające jego obsługę. Do Centrum trafią dane z obecnie istniejących systemów. Projekt zakłada też rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej, w tym zakup sprzętu i oprogramowania do obsługi całego przedsięwzięcia.

Realizacja inwestycji potrwa do czwartego kwartału 2019 r. Całkowita wartość projektu to 28,3 mln zł. Wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi prawie 21,3 mln zł. Wkład własny miasta Katowice to ponad 7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.