PARTNER PORTALU
  • BGK

Każde miasto w Polsce wdraża elementy Smart City w jakimś zakresie

  • Newsrmtv.tv    16 marca 2017 - 07:53
Każde miasto w Polsce wdraża elementy Smart City w jakimś zakresie
W Smart City na naszych oczach realizuje się koncepcja Internetu Rzeczy (fot.pixabay.com)

- Chociażby wymiana żarówek na LEDowe w lampach ulicznych, jest już dotknięciem tematyki Smart City. Tematem bardzo modnym jest temat zanieczyszczenia powietrza i smogu, dlatego miasta poszukują systemów, które pomogłyby rozwiązać problem – mówi Paweł Czajkowski, wiceprezes zarządu, Asseco Data Systems.
• Każde miasto w Polsce, bez względu na rozmiar, w jakimś zakresie wdraża elementy związane ze Smart City.
• Transformacja jaką obserwujemy obecnie w miastach pokazuje, że inteligentne rozwiązania towarzyszą nam w codziennym życiu.
• Ostatnie najbardziej spektakularne sukcesy, to wdrożenie w wodociągach wrocławskich systemu do pomiaru utraty wody.
• Mieszkańcy oczekują od miast, aby tworzyły warunki do życia, gdzie infrastruktura i zarządzanie miastem będzie kompatybilne z mieszkańcami.

Roboty, które chodzą po rurach wodociągowych i szukają przecieków? Walizka, z której można zarządzać miastem? Czy to futurystyczny obraz miast? Nie, to rzeczywistość, która dzieje się na naszych oczach.

Transformacja jaką obserwujemy obecnie w miastach pokazuje, że inteligentne rozwiązania towarzyszą nam w codziennym życiu. Zmiany te dotyczącą wielu aspektów, począwszy od transportu, poprzez ekologię, budownictwo, energetykę czy też współpracę i komunikację z mieszkańcami. Podczas tegorocznego Smart City Forum liderzy z dziedziny inteligentnych rozwiązań mogli przedstawić dotychczasowe dokonania, a także plany na przyszłość.

Czytaj też: Smart City: Inteligentne technologie podnoszą jakość życia mieszkańców

- Ostatnie najbardziej spektakularne sukcesy, to wdrożenie w wodociągach wrocławskich systemu do pomiaru utraty wody, który rzeczywiście uratował setki tysięcy litrów wody – mówi Magda Taczanowska, dyrektor sektora publicznego Microsoft w Polsce. System polega na wprowadzeniu do rur wodociągowych małych robotów, które sprawdzają, gdzie są przecieki, a następnie informują, tak żeby była możliwa naprawa zanim dojdzie do strat.

- W Smart City na naszych oczach realizuje się koncepcja Internetu Rzeczy. To jest bardzo futurystyczne, ale jednocześnie już bardzo realne. Cyfrowi mieszkańcy oczekują od miast, aby tworzyły warunki do życia, gdzie infrastruktura i zarządzanie miastem będzie kompatybilne z mieszkańcami, a mieszkańcy, firmy będą wykorzystywały te wszystkie rozwiązania, aby zaoszczędzić czas, pieniądze, być bardziej efektywnym, a jednocześnie mieć lepszy komfort życia – wyjaśnia Bogdan Rogala, wiceprezes zarządu i dyrektor handlowy Philips Lighting CEE.

Każde miasto w Polsce, bez względu na rozmiar, w jakimś zakresie wdraża elementy związane ze Smart City. – Chociażby wymiana żarówek na LEDowe w lampach ulicznych, jest już dotknięciem tematyki Smart City, oczywiście jest to jednak dotknięcie czubka góry lodowej – mówi Paweł Czajkowski, wiceprezes Asseco Data Systems. – Tematem bardzo modnym jest temat zanieczyszczenia powietrza i smogu, dlatego szczególnie duże miasta poszukują systemów, które pomogłyby rozwiązać chociaż częściowo ten problem – dodaje Paweł Czajkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.