PARTNER PORTALU
  • BGK

Każdy będzie mógł wystąpić z petycją do urzędu

  • PAP    5 sierpnia 2014 - 12:00
Każdy będzie mógł wystąpić z petycją do urzędu

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senat rozpatrzy ustawę o petycjach; zgodnie z nią każdy będzie mógł wystąpić z petycją do urzędu, także w formie elektronicznej, a ten w ciągu trzech miesięcy powinien ją rozpatrzyć.
Prawo dotyczące petycji było inicjatywą ustawodawczą Senatu; Sejm uchwalił ją 11 lipca.

O prawie składania petycji mówi art. 63 konstytucji. Kwestie te reguluje obecnie jedynie Kodeks postępowania administracyjnego, łącząc przepisy dotyczące petycji z prawem składania wniosków i skarg w jedną kategorię. Nie ma jednak osobnej ustawy dotyczącej petycji. Autorzy propozycji odrębnej ustawy uważają, że takie rozwiązanie uporządkuje prawo petycji.

Ustawa - którą zajmą się senatorowie - przewiduje, że petycje będzie można wnosić w interesie publicznym, we własnej sprawie lub podmiotu trzeciego za jego zgodą. Będzie to mogła zrobić osoba fizyczna, ale także m.in. związki zawodowe, związki pracodawców, stowarzyszenia, samorządy społeczne i zawodowe oraz fundacje.

Czytaj też:  Petycje do urzędów przez internet?

Petycje można będzie składać do wszystkich organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych, które wykonują zadania zlecone z zakresu administracji publicznej. W petycji będzie można żądać ustanowienia albo zmiany przepisów, podjęcia decyzji albo określonego działania.

Czytaj też:  Lokalni urzędnicy muszą odpowiadać na petycje

Ustawa dopuszcza, oprócz pisemnej formy petycji, także składanie jej drogą elektroniczną. Urzędy, organizacje, instytucje będą musiały zamieszczać na swych stronach internetowych aktualizowane informacje o składanych do nich petycjach, a także ich skany. Zgodnie z ustawą, petycja musi być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od dnia jej złożenia.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz mówił niedawno, że po opuszczeniu Senatu ustawa trafi zapewne bezpośrednio do podpisu prezydenta i będzie mogła wejść w życie 1 stycznia 2015 r. - wyjątkiem będą przepisy o składaniu petycji samorządom, bo te zaczną obowiązywać po rocznym vacatio legis.

Borusewicz zaznaczył też, że Senat, który już dziś rozpatruje petycje, przygotował na ich podstawie 20 projektów ustaw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.