PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy będziemy mieć szybki Internet

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawn    5 maja 2011 - 05:44
Kiedy będziemy mieć szybki Internet

Operatorzy telekomunikacyjni zainwestują w tym roku ponad 5 mld zł w rozwój szybkiego Internetu. Przybliży to Polskę do realizacji założeń unijnej Agendy Cyfrowej, ale do spełnienia ich w całości może nie wystarczyć.
Przyjęta przez Komisję Europejską Agenda Cyfrowa zakłada, że na koniec 2013 r. wszyscy obywatele Unii powinni mieć dostęp do Internetu szerokopasmowego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Na razie Polska jest daleko od osiągnięcia tego wyniku. Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że na koniec ub. roku 45 proc. gospodarstw domowych korzystało z Internetu szerokopasmowego. To niezły wynik, biorąc pod uwagę, że w 2005 r. wszystkich łączy internetowych było u nas 2 mln, a szerokopasmowych zaledwie 2 proc. (w UE – 11 proc.). Wciąż jednak odstajemy od Zachodu.

Czytaj też: Na szybki Internet przyjdzie poczekać

Urząd Komunikacji Elektronicznej optuje za zwiększeniem wydatków na budowę sieci światłowodowych. Chce, aby Telekomunikacja Polska wybudowała w ciągu sześciu lat 5 mln linii światłowodowych (z czego 2 mln mieliby odkupić od TP operatorzy alternatywni).Koszt budowy jednej linii światłowodowej to 1,5 tys. euro, więc całość inwestycji zamknęłaby się kwotą 7,5 mld euro.

Zwiększone inwestycje w łącza nowej generacji zapowiadają też inni operatorzy

Inwestycje w rozwój infrastruktury internetowej będą jednym z tematów podczas majowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Weźmie w nim udział 4500 gości z Polski i z zagranicy, wśród których będą premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, komisarze UE, ministrowie polskiego rządu i europejscy biznesmeni – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Szybki Internet coraz bliżej, ale wciąż daleko

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • KORA, 2011-05-05 09:59:53

    No właśnie - oto jest podstawowe pytanie - kiedy? Denerwujące jest takie czekanie! Przecież nam się to należy! Internet to podstawa i trudno bez niego normalnie funkcjonować w dzisiejszym świecie, a my musimy czekać...