PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce chcą być smart city

  • PAP/JS    31 maja 2017 - 16:17
Kielce chcą być smart city
Pierwszym etapem tworzenia strategii będą badania socjologiczne, jakie w poniedziałek (5 czerwca) rozpoczną się w Kielcach (fot. um.kielce.pl)

5 czerwca rozpoczną się badania społeczne, które będą elementem powstającej w Kielcach strategii tzw. inteligentnego miasta, jaką długofalowo chce realizować samorząd – poinformowano podczas konferencji prasowej w kieleckim magistracie.
• Pierwszym etapem tworzenia strategii będą badania socjologiczne, jakie w poniedziałek (5 czerwca) rozpoczną się w Kielcach.

• Zespół socjologów przeprowadzi wywiady na losowo wybranej grupie 600 mieszkańców.

• Wypowiedzą się oni na temat jakości życia w stolicy województwa świętokrzyskiego oraz na temat idei inteligentnego miasta.

Idea inteligentnego miasta (tzw. smart city) to zintegrowane podejście do planowania i zarządzania - w partnerstwie społecznym i współpracy w wypracowywaniu strategicznych priorytetów dla zrównoważonego rozwoju, wspieranego nowoczesnymi technologiami.

"Chodzi o rozwój, który poprawiając jakość życia mieszkańców, dostęp do dobrej jakości usług, jednocześnie dba o zasoby środowiska, działa w kierunku stworzenia lepszych warunków gospodarczych" - wyjaśniała kierownik Biura ds. Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem Urzędu Miasta w Kielcach, Jadwiga Skrobacka.

Jak dodała, w Kielcach, gdzie od kilku lat samorząd stara się realizować ideę smart city, pojawiła się potrzeba opracowania "Strategii Ramowej Smart City 2030+", która wyznaczy kierunki działania w tym zakresie na przyszłość. "Dokument, który musi powstawać przy udziale lokalnej społeczności, wytyczy wizję Kielc jako miasta inteligentnego i określi kluczowe zasady, by w sposób uporządkowany realizować tę ideę i monitorować efekty działania" - dodała Skrobacka.

Pierwszym etapem tworzenia strategii będą badania socjologiczne, jakie w poniedziałek (5 czerwca) rozpoczną się w Kielcach. Zespół socjologów przeprowadzi wywiady na losowo wybranej grupie 600 mieszkańców. Wypowiedzą się oni na temat jakości życia w stolicy województwa świętokrzyskiego oraz na temat idei inteligentnego miasta.

"W ankiecie zapytamy o wszystkie wymiary smart city, m.in. zarządzanie miastem i udział mieszkańców w tym procesie, funkcjonowanie komunikacji publicznej, ocenę przestrzeni publicznej czy jakości powietrza" - opisywał szef zespołu, dr Andrzej Kościołek.

Naukowiec podkreślił, że istotna w badaniu będzie analiza, w jakich sposób idea inteligentnego miasta koreluje z problemami społecznymi.

W dalszym etapie prac nad strategią, opracowane wyniki badań będą zestawione z obiektywnymi danymi, obrazującymi warunki życia społecznego, gospodarczego i środowiskowe uwarunkowania, wskazane w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju Kielc.

W najbliższych dniach na internetowej platformie www.idea.kielce.eu powstanie serwis Idea Kielce - Smart City, z zestawieniem działań i projektów realizowanych przez samorząd, ukierunkowanych na rozwiązania inteligentnego miasta. Platforma umożliwia także przeprowadzenie dalszych badań ankietowych i konsultacji - wśród internautów.

Uruchomienie przed dwoma laty internetowej platformy współpracy z mieszkańcami Idea Kielce, umożliwiającej m. in. prowadzenie konsultacji społecznych czy planowanie realizacji budżetu obywatelskiego, to jedno z przedsięwzięć związanych z realizacją w Kielcach idei smart city.

Jak wyliczała Skrobacka, wdrożono także systemy informatyczne, które umożliwiają sprawniejszą obsługę interesantów w magistracie i jednostkach mu podległych.

Od 2009 r. działa także Geoportal - strona internetowa zawierająca mapy satelitarne Kielc z danymi dotyczącymi m.in. działek, zagospodarowania terenu i inwestycji, która ułatwia realizację przedsięwzięć inwestycyjnych.

Miasto zrealizowało też projekty usprawniające miejską komunikację - na przystankach zainstalowano m.in. elektroniczne tablice z rozkładami jazdy autobusów. Trwają prace nad stworzeniem inteligentnego systemu transportowego, wspierającego ruch drogowy w mieście.

W Kielcach funkcjonuje też system, który analizuje zużycie energii i mediów w budynkach użyteczności publicznej. Od niedawna w mieście jest też testowany energooszczędny system sterowania oświetleniem ulic.

Za wdrażanie idei miasta inteligentnego Kielce były kilkakrotnie nagradzane, m.in. w 2012 r. na Światowym Kongresie Smart Cities w Barcelonie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.