PARTNER PORTALU
  • BGK

Kierowcy sprawdzają w internecie stan swoich punktów karnych

  • PAP/JS    24 kwietnia 2017 - 17:11
Kierowcy sprawdzają w internecie stan swoich punktów karnych
W ramach usługi "sprawdź swoje punkty karne", kierowca może zobaczyć ile ma naliczonych punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia (fot.sxc.hu)

Od poniedziałku (24 kwietnia) kierowcy mogą sprawdzić przez internet, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. Usługa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, do godz. 13.00 skorzystało z niej 43 tys. osób - poinformował rzecznik ministerstwa cyfryzacji Karol Manys.
Rzecznik zaznaczył, że w tym samym momencie (on-line) na portalu jest 6-7 internautów. Jego zdaniem, znacznie więcej użytkowników należy się spodziewać w godzinach wieczornych. E-usługa jest dostępna bezpłatnie na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać potrzebny jest Profil Zaufany (eGO).

Według Manysa, użytkownicy sprawdzają głównie swoje punkty karne. Już obecnie profil zaufany ma 120 tys. osób.

Profil Zaufany (eG0) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości".

Zdaniem Manysa, profil najłatwiej założyć korzystając z usługi banków. Na razie oferują ją trzy duże banki, ale ona stanowią 35 proc. rynku - dodał. Obecnie z takiej opcji mogą skorzystać klienci banków: PKO BP, Inteligo (internetowe ramię PKO BP), ING, Millennium Bank oraz Envelo (platformy pocztowej). Zapewnił, że wkrótce usługę tę będą świadczyły także inne banki.

"Ta usługa bardzo rozpowszechniła naszą Cyfrową Tożsamość, która wcześniej nie cieszyła się wielką popularnością. Bo człowiek po to chce mieć cyfrową tożsamość, by korzystać z cyfrowych usług, a jak ich nie ma, to się tym nie interesuje" - powiedziała w poniedziałek w Łodzi minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

W ramach usługi "sprawdź swoje punkty karne", kierowca może zobaczyć ile ma naliczonych punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informację o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy oraz informację o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.