PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Mazowieckie z GPS

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    14 września 2010 - 14:46

Koleje Mazowieckie zamontowały już w swoich pociągach 130 odbiorników sygnału GPS do transmisji danych - poinformowali przedstawiciele spółki. Docelowo, do końca roku będzie ich 469, a wejdą w skład wyposażenia 240 lokomotyw i EZT (elektryczne zestawy trakcyjne).
System ten umożliwia przesyłanie danych identyfikacji pociągu (lub pojedynczych wagonów i lokomotyw) z dowolnego miejsca objętego sygnałem satelitarnym GPS i jego zasięgiem. Ma to pomagać spółce w lepszym zarządzaniu taborem kolejowym, a także przewozami, bez konieczności sięgania po inne sposoby komunikacji, jak systemy telefonii stacjonarnej, komórkowej, czy radiotelefony. Z kolei pasażerowie uzyskają lepszy dostęp do informacji o kursowaniu pociągów w czasie rzeczywistym, które będą już wkrótce dostępne na specjalnie zamontowanych monitorach przy kasach dworcowych, a także do śledzenie na stronie internetowej Kolei Mazowieckich.

- Jest to największe i jedyne w Polsce przedsięwzięcie przewoźnika kolejowego na taką skalę i tak kompleksowo przeprowadzane - powiedział Grzegorz Petka, naczelnik Dyspozytury. - Co równie istotne, koszt wdrożenia nie jest relatywnie wysoki.

W przetargu na opracowanie systemu startowało 20 firm, a wygrała go krakowska spółka LTPGS, która dostarczyła odbiorniki, zapewnia ich montaż i system transmisji przez 3 lata za 1 mln zł (najdroższa oferta – 4 mln EUR). Po tym okresie urządzenia przejdą na własność KM.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.