Kolejki w urzędach: bo chcemy mieć nowe dowody osobiste

  • Piotr Toborek
  • 03-03-2015
  • drukuj
Kolejki w wydziałach wydających dowody osobiste w części urzędów wynikają nie ze złego działania nowego sytemu, ale z ogromnego zainteresowania uzyskaniem nowego dokumentu przez mieszkańców.
Kolejki w urzędach: bo chcemy mieć nowe dowody osobiste
Wielkie zainteresowanie nowymi dowodami zaskoczyło urzędników - fot.msw.gov.pl

Po tym jak 1 marca ruszył System Rejestrów Państwowych i weszły w życie zmiany dotyczące m.in. dowodów osobistych pojawiały się informacje o utrudnieniach oraz kolejkach w urzędach.

- Każda tak wielka zmiana informatyczna zawsze wymaga czasu na ustabilizowanie, a użytkownicy na przyzwyczajenie się do niej – tłumaczą w resorcie spraw wewnętrznych dodając jednak, że po części problemy wynikły z nadspodziewanego zainteresowania nowym dowodem osobistym ze strony obywateli.

Jak podliczyli w MSW tylko na warszawskim Śródmieściu, gdzie średnio składano ok. 60-80 wniosków o dowód osobisty, 2 marca wpłynęło ich prawie 200.

W Kielcach po dokument zgłosiło się 235 osób czyli o 100 więcej niż zazwyczaj. W Lublinie dotychczasowa średnia wniosków o dowód osobisty to 160. Wczoraj tamtejszy urząd przyjął ich aż 400.

1-22030_g.png
1-22030_g.png

Takie wzmożone zainteresowanie można chyba dość łatwo wytłumaczyć wielokrotnym odkładaniem daty wydawania nowych dowodów. – Od pewnego czasu miałem wymienić dowód, ale czekałem, żeby mieć już ten nowy – mówi nam jeden z mieszkańców Chorzowa.

Czytając statystki MSW można się domyślać, że podobne decyzje podjęło znacznie więcej Polaków.

Jak wynika z danych ministerstwa z pierwszego dnia działania nowego systemu szczególny natłok petentów odnotowano w dużych miastach.

Tu wytłumaczeniem może być kolejne istotna zmiana w prawie, czyli tzw. odmiejscowienie: od 1 marca wniosek o dowód, ale i w innych sprawach administracyjnych, możemy składać w dowolnym urzędzie, a nie tylko we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Taką możliwość daje nowy System Rejestrów Państwowych, który połączył najważniejsze państwowe rejestry: PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

Według informacji podanych przez resort spraw wewnętrznych, większość z wnioskujących o nowy dowód osób np. w urzędzie Warszawa-Śródmieście jest zameldowana w innych miejscach.

Jak można przypuszczać dla wielu obywateli mieszkających za miastem (lub przyjezdnych Warszawiaków), ale pracujących w centrum, złożenie dokumentów w urzędzie w śródmieściu jest po prostu łatwiejsze niż zrobienie tego w miejscu zamieszkania.

Od poniedziałku łącznie na terenie całej Polski, urzędy przyjęły 5 tys. 425 wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wystarczy, jak ostatnio kilka lat temu wprowadzić ołatę za plastik i po kolejkach. Taksówkami jak wtedy do odbiorców jeżdzić będziecie. Nawet darmo tego badzieawia nie odbiorę z tej prosteaj przyczyny że bulwersuje mnie szastanie moimi pieniędzmi. Kiedy kolejna wymnian. Może ktoś mi wyjaśnić czemu t...o służy?. Bezpieczeństwu? Wykazaniu koniczniści wzrostu urzędniczych zastępów do 700 tys. Mogę podać jeszcze kilka istotnych projektów mogących zapewnić wzrost kasy urzędniczej do miliona lub więcej osób. Ile to synekur dodatkowo będzie można stworzyć rozwiń

pllo, 2015-03-04 21:29:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE