PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne 24 sądy będą zakładać i prowadzić księgi wieczyste w systemie informatycznym

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 września 2010 - 06:59
Kolejne 24 sądy będą zakładać i prowadzić księgi wieczyste w systemie informatycznym

Pierwszego września zaczyna się przedostatni etap informatyzacji sądów (wydziałów) wieczystoksięgowych. Ostatni ruszy 1 października.
Wśród informatyzowanych są m.in. zamiejscowe wydziały ksiąg wieczystych w Kłobucku i Pucku oraz wydziały w Rybniku i Będzinie – donosi „Rzeczpospolita”.

Łącznie zinformatyzowanych będzie 347 wydziałów. Zdecydowana większość ma już zainstalowany system informatyczny, ale tylko ok. 120 ma zupełnie zinformatyzowane księgi – w tym wszystkie warszawskie wydziały ksiąg wieczystych.

Informatyzacja sądu (wydziału) umożliwia przystąpienie do digitalizacji ksiąg, czyli przenoszenia ich z formy papierowej na elektroniczną, a to z kolei pozwala na oglądanie jej przez Internet, co jest możliwe od połowy czerwca (jeśli zna się numer księgi), i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Wszystkich ksiąg wieczystych jest w Polsce 18,8 mln, a w wersji elektronicznej ponad 12,1 mln, z których 9,5 mln tzw. przeemigrowanych, czyli przeniesionych z formy papierowej na internetową, a 2,6 mln założonych już w systemie informatycznym.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zinformatyzowanie wszystkich ksiąg w najbliższych dwóch i pół roku oraz rozszerzenie dostępu do ksiąg dla komorników i notariuszy – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.