PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny etap cyfryzacji telewizji naziemnej

  • AT    22 maja 2013 - 18:45

20 maja miał miejsce V etap cyfryzacji telewizji naziemnej. Kolejny etapy wyłączeń odbędzie się 17 czerwca i 23 lipca.
20 maja sygnał telewizji analogowej z nadajników: Białogard, Bydgoszcz, Kalisz, Katowice, Konin, Kraków, Lębork, Łódź, Piła oraz Świnoujście został zastąpiony przez sygnał z naziemnych multipleksów cyfrowych. Dodatkowo zdecydowana większość stacji doświetlających, które współpracują z wyłączanymi analogowymi stacjami głównymi, została zastąpiona przez stacje cyfrowe emitujące programy multipleksu trzeciego (MUX-3).

Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy symulacyjne poziomu natężenia sygnału DVB-T oraz pomiary w terenie potwierdziły, że na obszarze objętym V etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95% mieszkańców.

Jest to zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, która przewiduje, iż nadawca publiczny (Telewizja Polska S.A.) jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP 1, TVP 2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności.

Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3 nie powinni mieć mieszkańcy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych V etapem, a należących do województw: małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach położonych w terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

Więcej informacji tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.