PARTNER PORTALU
  • BGK

Komorowski chce Polski cyfrowej

  • PAP    18 maja 2010 - 11:44
Komorowski chce Polski cyfrowej

Choć dotychczasowy boom edukacyjny to wielki sukces Polski, potrzeba opartej na konkurencji modernizacji szkolnictwa wyższego, a także cyfryzacji Polski, sprowadzenia internetu na wieś - mówił we wtorek w Częstochowie marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Na Politechnice Częstochowskiej Komorowski wygłosił krótki wykład "Innowacyjność - Polska cyfrowa" w którym m.in. chwalił dotychczasowy rozwój szkolnictwa wyższego i umasowienie studiów. Jak mówił, za tym "imponującym osiągnięciem nas wszystkich" stoją m.in. "realizacje marzeń całych rodzin, społeczności lokalnych" - także o tym, by istniały uczelnie wyższe - wyznaczające też miarę ambicji miast i regionów.

Zaznaczył, że wobec postępujących procesów demograficznych w najbliższych latach wzmocni się konkurencja międzyuczelniana i międzynarodowa o studenta; polskie uczelnie, by rozwijać się, będą musiały przyciągać studentów z zagranicy, a także zacząć na większą skalę wykorzystywać swe osiągnięcia w działalności gospodarczej.

Komorowski wyjaśnił, że część tych zadań powinien ułatwić pakiet ustaw modernizujących polską naukę i wyższe szkolnictwo, który właśnie przeszedł przez Sejm. Dodał, że postulowane rozwiązania wprowadzające umowy między studentami a uczelniami o gwarancjach dokończenia studiów, a także zasada nieodpłatności za studia - poza obszarami uzgodnionymi, za określone usługi - poprawią jakość funkcjonowania polskich uczelni.

Zdaniem marszałka, podstawą dla tego procesu powinien być mechanizm konkurencji. - On wyzwala lepszą organizację pracy, wyzwala lepsze pomysły, zmusza do szukania bardziej atrakcyjnych form studiowania - zaznaczył Komorowski. Pytany o pomysł wydzielenia tzw. uczelni wiodących, odparł że ów mechanizm konkurencji o studenta i o pieniądze powinien objąć wszystkie uczelnie - z "wyrównywaniem szans na samym początku". - Młode uczelnie mają siłę młodości, ambicje i aspiracje - ocenił.

Komorowski zaznaczył, że jeden z następnych pakietów do przegłosowania w parlamencie będzie dotyczył cyfryzacji Polski. Zacytował - jak zaznaczył, z Wikipedii - słowa b. prezydenta USA Billa Clintona, który miał mówić, że gdy zaczynał swą prezydenturę, termin www znali tylko eksperci, a pod koniec jego kadencji swoją stronę miał już nawet jego kot.

- Trzeba dążyć do ułatwionego, masowego dostępu do internetu szerokopasmowego i likwidować pewne mechanizmy wyłączenia - wskazał Komorowski, dodając że chodzi tu m.in. o wsparcie cyfryzacji wsi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.