PARTNER PORTALU
  • BGK

Komputery dla bibliotek ze wsi i miasteczek

  • PAP    8 września 2011 - 15:55
Komputery dla bibliotek ze wsi i miasteczek

Śląskie biblioteki zostaną doposażone m.in. w komputery, skanery i projektory multimedialne. Sprzęt zostanie przekazany do małych miejscowości oraz miasteczek.
Sprzęt zostanie przekazany 111 placówkom województwa śląskiego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Celem programu jest wspieranie placówek we wsiach oraz miastach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. osób.

Czytaj też: Ponad 200 bibliotek skorzysta z Programu Rozwoju Bibliotek

Do końca listopada małe wiejskie i gminne biblioteki wzbogacą się o 113 komputerów, 104 aparaty cyfrowe, 87 urządzeń wielofunkcyjnych (w jednym urządzeniu drukowanie, skanowanie, kopiowanie i faksowanie), a także drukarki, laptopy i projektory multimedialne z ekranami.

Czytaj też: Pomagają bibliotekom w rozwoju

Regionalna koordynatorka Programu Rozwoju Bibliotek, Magdalena Madejska z Biblioteki Śląskiej w Katowicach powiedziała, że z nowego sprzętu będą korzystać bibliotekarki, ale także mieszkańcy, którzy będą mogli wziąć udział w kursie obsługi komputera czy warsztatach fotograficznych.

Czytaj też: Biblioteki nie mogą spocząć na laurach

„Jest trochę mniej czytelników, ale absolutnie nie musimy się obawiać, że nam ich zabraknie. Wprowadzenie nowych technologii jest potrzebne. Dzięki udziałowi w programie, mieszkańcy małych miejscowości i miasteczek będą mogli korzystać z darmowego Internetu” – dodała Madejska.

Sprzęt zostanie rozdany bibliotekom w ramach drugiej edycji Programu Rozwoju Bibliotek. W pierwszej udział wzięło 129 placówek z woj. śląskiego. Budżet programu to 28 mln dolarów. Fundusze pochodzą z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Program realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (utworzona przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności).W woj. śląskim jest 813 placówek bibliotecznych, w tym 169 centrali i 644 filie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.