PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikacja miejska: Aplikacje na smartfona ułatwiają poruszanie się po mieście

  • Newseria.pl/AT    10 listopada 2016 - 10:00
Komunikacja miejska: Aplikacje na smartfona ułatwiają poruszanie się po mieście
Bilety komunikacji miejskiej kupuje online jedna czwarta ankietowanych, a połowa mieszkańców słyszała o tej możliwości (fot.kzkgop.com.pl)

• Polacy narzekają na korki w mieście, ale i tak często wybierają samochód, mimo że jego miesięczne utrzymanie czterokrotnie przewyższa cenę biletów komunikacyjnych.
• Jednak nie tylko publiczne środki transportu mogą usprawnić poruszanie się w miejskiej dżungli, lecz także korzystanie z inteligentnych aplikacji.
• Można dzięki nim wyszukać najlepsze połączenie, zamówić transport i za niego zapłacić.
• Najpopularniejsze wśród Polaków są aplikacje pozwalające na wyszukiwanie połączeń komunikacji miejskiej, korzysta z nich ponad 60 proc. – wynika z badania mytaxi.
– To, czy sprawnie i szybko jesteśmy w stanie poruszać się po naszych miastach, zależy nie tylko od tego, jak to miasto zaprojektujemy, lecz także od tego, jak skutecznie jesteśmy w stanie korzystać z nowych rozwiązań technologicznych. Są to m.in. aplikacje do wyszukiwania i zamawiania transportu, a także płacenia za tę usługę – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający mytaxi.

W badaniu „Komunikacja w aglomeracjach – sytuacja i innowacje” zrealizowane przez SW Research na zlecenie mytaxi, aplikacji taxi 69 proc., respondentów wskazało, że korzystało z aplikacji do wyszukiwania połączeń komunikacji miejskiej, a 80 proc. słyszało o takiej usłudze.

– W największych polskich miastach jedna czwarta mieszkańców skorzystała z aplikacji do zamawiania taksówek, a 53 proc. o niej słyszało. Natomiast bilety komunikacji miejskiej kupuje online jedna czwarta ankietowanych, a połowa mieszkańców słyszała o tej możliwości – wymienia Krzysztof Urban.

Coraz więcej osób płaci też bezgotówkowo za kurs taksówką. W mytaxi opcja „płać przez aplikację” wybierana jest w 3/4 przypadków.

Za najszybszy środek transportu 57 proc. osób mieszkających w dużych aglomeracjach uważa własny samochód. Tylko 19 proc. za najszybszą uznało komunikację miejską, a 15 proc. – taksówki, podczas gdy kierowcy autobusów i taksówek mogą skutecznie omijać korki dzięki możliwości przejazdów buspasami i nie tracą czasu na parkowanie. Według mytaxi dowodzi to niskiej świadomość Polaków w kwestii efektywnego poruszania się po mieście.

– Łącząc rozwiązania technologiczne z transportem w mieście, można zobaczyć, że tak naprawdę przemieszczanie się w dużej aglomeracji jest intermodalne, tzn. łączy różne sposoby transportu, które możemy dobierać według potrzeb. Dlatego dla odkorkowania miast ważne jest właśnie wspieranie transportu publicznego, promowanie aplikacji związanych z transportem, a także systemów współdzielenia, które mogą zastąpić samochody prywatne – podkreśla Krzysztof Urban.

Systemy związane z ekonomią współdzielenia to w Polsce wciąż nowość. Najpopularniejszy z nich jest carpooling, czyli wspólne korzystanie z samochodów. Aplikacje, które ułatwiają korzystanie z tej opcji, są znane 58 proc. mieszkańców miast, ale korzysta z nich tylko połowa tej grupy. Bike-sharing to zjawisko znane 42 proc. badanych, podczas gdy co piąty Polak skorzystał z tej usługi. Badanie mytaxi wskazuje również, że znajomość bike-sharingu bardziej znana jest w Warszawie niż w innych miastach kraju.

Tylko 3 proc. Polaków twierdzi, że w ich mieście z przemieszczaniem się nie ma żadnych problemów. Jako największe utrudnienia komunikacyjne najczęściej wskazywane są zbyt duże korki oraz brak miejsc parkingowych. W wyniku tych utrudnień 70 proc. mieszkańców polskich miast zdarza się porzucać jazdę samochodem na rzecz komunikacji miejskiej, a połowa idzie pieszo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ADG, 2016-11-16 16:22:28

    ... to sa efekty świadomości nuworyszy , którzy z saksów przywożą stare klamory i zasmradazaja miasta i okolice.Rodzina nie pracujaca, 4- 5 samochodów , Korzysci z MOPSU i Socjalu w Niemczech ,Jednym samochodem po cukier , drugim po sól ,Wyjazd do domu rodzinnego w starym folwarku / mieszkania dla ...służby/ każdy z członków rodzinki jedzie swoim i smrodzi , bo ón bogol , stać go na to , a jak czegoś niema to uniwewrsalnym kluczem do mieszkania cudzego i bierze to co chce cytat : " chcionem , to wqzionem "Oni nie prowadza planowej gospodarki w domu - do sklepu po trzy plasterki wędliny i cyrk w sklepie a bidne ekspedientki aż purpurowe lub blade z nerw , które muszą trzymać na wodzy , bo nuworysz je zlinczuje lub zdemoluje sklep. Tablice rejestracyjne nie zmieniane od lat -- zmieniają się tylko samochody .Na możliwość rejestracji samochodu/ pobranie druków / wyznaczja panienki termin 3,5 miesięczny, a siedzi tam ze dwadzieścia gwiazd ,o ubiorze nie wspomnę, w niczym nie przypomina ubrania urzędnika państwowego czy samorządowego.Pospólstwo rozrobniło cały kraj i nadal się szarogęsi.Ani wiedzy ani wychowania.ADG  rozwiń