PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikaty o klęskach żywiołowych na wszystkich kanałach

  • PAP    12 września 2014 - 09:26
Komunikaty o klęskach żywiołowych na wszystkich kanałach

Komunikaty o zagrożeniach związanych m.in. z klęskami żywiołowymi od 2015 roku będą pojawiać się we wszystkich kanałach TVP - wynika z listu intencyjnego podpisanego przez ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego i prezesa TVP Juliusza Brauna.
Porozumienie dotyczy kontynuacji i rozszerzenia usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Polega on na innowacyjnym połączeniu usług dodatkowych dostępnych w telewizji cyfrowej i wykorzystaniu ich do powiadamiania o zdarzeniach ważnych dla bezpieczeństwa powszechnego, ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców. Informacje o zagrożeniach będą pojawiać się na ekranach telewizorów, w telegazecie i na Platformie Hybrydowej TVP, a także w serwisach internetowych, na smartfonach i tabletach; wysyłane będą też sms-ami.

"Regionalny System Ostrzegania działa od września we wszystkich oddziałach TVP Regionalna. Chcemy, aby od przyszłego roku działał na wszystkich kanałach TVP umieszczonych na trzecim multipleksie cyfrowej telewizji. Przygotowaliśmy także dla systemów operacyjnych Android, iOS i Windows Phone darmową aplikację, dzięki której można otrzymywać powiadomienia na smartfon albo tablet" - powiedział na konferencji prasowej wiceprezes odpowiedzialny m.in. za Ośrodek TVP Technologie Marian Zalewski.

Trzaskowski podkreślił konieczność dotarcia z takimi informacjami do wszystkich obywateli. "W sytuacji zagrożenia jedyną rzeczą, na którą skarżą się obywatele to, to, że nie zostali na czas powiadomieni. Chodzi o to, żeby informować wszystkich obywateli w czasie rzeczywistym" - powiedział minister. Tłumaczył, że dużo łatwiej to zrobić za pomocą telewizji cyfrowej bądź aplikacji na urządzenia mobilne.

System ten może być także wykorzystany do innych działań. "Ta technologia umożliwia przesyłanie nie tylko komunikatów o zagrożeniach, ale np. informacje o tym, że mamy w danym miejscu korek i zalecany jest objazd" - powiedział minister.

Pilotażowo RSO wdrożono w województwie lubuskim w 2013 roku, a następnie system rozszerzono na całą Polskę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.