PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs na projekt rozwoju sieci szerokopasmowych

  • PAP    29 września 2014 - 17:38
Konkurs na projekt rozwoju sieci szerokopasmowych

- 15 października mija termin zgłaszania wniosków na projekty rozwoju sieci szerokopasmowych w ramach inicjatywy KE "Łączność w społecznościach" - poinformował MAC. Wybrane projekty otrzymują wsparcie i fundusze na rzecz rozwoju sieci szerokopasmowych.
"Łączność w społecznościach" (z ang. Connected Communities) to inicjatywa Komisji Europejskiej, której zadaniem jest wspieranie regionów i miast w ich działaniach na rzecz rozwoju sieci szerokopasmowych. Celem inicjatywy jest dokonanie wyboru innowacyjnych projektów pilotażowych, które dotyczą wdrażania szybkich łączy szerokopasmowych i mogą stać się wzorem dla podobnych działań w całej Unii Europejskiej, oraz udzielenia wsparcia wybranym projektom.

Pomysł na realizację takiego projektu może zgłosić każdy podmiot lokalny, regionalny lub krajowy, publiczny, prywatny. Realizacja zgłoszonego projektu musi odbywać się, w co najmniej jednym państwie członkowskim UE.

KE pomoże we wstępnej ocenie planu rozwoju sieci, zapewni pomoc techniczną ze strony Banku Światowego (opracowanie modeli biznesowych) i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (fundusze). W ramach Europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych przygotowano budżet (m.in. na inwestycje w lokalne sieci szerokopasmowe) w wysokości 453 mld euro (plan do 2020 roku).

Czytaj też:  Rozwój e-administracji, internet szerokopasmowy wśród priorytetów nowego szefa MAC

Jak informuje ministerstwo administracji i cyfryzacji na stronie internetowej, do 1 listopada br. zgłoszone projekty zostaną zakwalifikowane do trzech kategorii, w zależności od stopnia ich zaawansowania. W drugim etapie, który potrwa do 31 grudnia, wnioskodawcy zostaną poproszeni o uzupełnienie i doprecyzowanie informacji zawartych we wnioskach.

Czytaj tez:  Internet wcale nie jest taki dostępny

"Ostateczna ocena wniosków przez ekspertów Komisji Europejskiej i Banku Światowego planowana jest na 28 lutego 2015 r. Najlepsze projekty zostaną zakwalifikowane do otrzymania "pomocy technicznej", czyli wsparcia w zakresie pozyskania finansowania, technicznych aspektów projektu (takich jak architektura sieci lub model biznesowy) oraz kwestii prawnych" - czytamy na stronie internetowej MAC.

Inicjatywa "Łączność w społecznościach" ma za zadanie umożliwienie szybszej realizacji celów zawartych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej.

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową do roku 2020 wszystkie gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej podłączone mają być do internetu za pomocą łącz szerokopasmowych o prędkości minimum 30 Mb/s, a 50 proc. gospodarstw ma mieć zapewnione łącze o prędkości 100 Mb/s lub większej. Tymczasem inwestycje w sieci szerokopasmowe są wciąż niewystarczające, a z aktualnych danych wynika, że 64 proc. gospodarstw domowych w Unii ma dostęp do łączy o prędkości 30 Mb/s, a tylko 3 proc. dysponuje połączeniem o prędkości 100 Mb/s.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.