PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowskie uczelnie i szkoły będą uczestniczyć w projekcie "Małopolska Chmura Edukacyjna"

  • PAP    31 marca 2014 - 15:52
Krakowskie uczelnie i szkoły będą uczestniczyć w projekcie "Małopolska Chmura Edukacyjna"

- Sześć krakowskich uczelni wyższych i 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski będzie uczestniczyć w pilotażowym projekcie "Małopolskiej Chmury Edukacyjnej". W poniedziałek podpisana został umowa dotycząca budowy systemu informatycznego, który ma kosztować ponad 7,7 mln zł.
Umowę podpisali marszałek województwa Marek Sowa, wicemarszałek Roman Ciepiela i rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Projekt jest dofinansowany z środków unijnych.

W maju szkoły mają otrzymać sprzęt umożliwiający interaktywne prowadzenie zajęć w sieci m.in. tablice multimedialne i systemy wideokonferencyjne. Każda placówka będzie mieć też dostęp do sieci bezprzewodowych. W pierwszych dniach lipca "chmura edukacyjna" będzie testowana, tak, aby zajęcia mogły ruszyć od września.

"Wiążemy z tym projektem duże nadzieje. Integruje on środowisko uczelni wyższych ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Projekt ten daje szansę młodzieży na lepsze wykształcenie, ale również na bardziej świadomy wybór dalszej edukacji" - mówił marszałek województwa Marek Sowa. "Projekt jest ambitny. Jest szansą na nową jakość kształcenia w szkołach, a dla uczelni na pozyskanie dobrze przygotowanych kandydatów na studia" - mówił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Dzięki "Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej" uczniowie będą mogli posłuchać najlepszych wykładowców akademickich, zadawać im pytania, zobaczyć co dzieje się w uczelnianych laboratoriach lub sami przeprowadzić ćwiczenia w wirtualnych laboratoriach. Zajęcia mają ruszyć we wrześniu. Obecnie przygotowywane są scenariusze lekcji i trwają kursy dla nauczycieli, rusza też szkolenie 32 osób, które w szkołach zajmować się będą obsługą techniczną "chmury edukacyjnej".

"W każdej ze szkół będzie od 30 do 35 godzin lekcji. W sumie powstanie kilkaset scenariuszy zajęć, które będą bazą dla szkół przystępujących do tego projektu w kolejnych latach. W lipcu odbędą się tygodniowe staże dla młodzieży na uczelniach uczestniczących w projekcie, będą to zalążki przyszłych kół naukowych prowadzonych w szkołach niezależnie od lekcji" - mówił wicemarszałek Ciepiela.

W projekcie uczestniczą technika i licea z Krakowa, Nowego Targu, Nowego Sącza, Tarnowa, Andrychowa, Chrzanowa, Gorlic, Czernichowa, Limanowej, Olkusza, Oświęcimia, Myślenic, Nawojowej, Skawiny, Wieliczki, Zakliczyna.

Po zakończeniu pilotażu projekt ma być rozszerzony i objąć do 2020 roku wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Małopolsce. Całkowity koszt projektu jest szacowany na 135 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.