PARTNER PORTALU
 • BGK

Księgi wieczyste w internecie robią furorę

 • PAP    17 czerwca 2010 - 17:52
Księgi wieczyste w internecie robią furorę

W pierwszym dniu udostępnienia przez Ministerstwo Sprawiedliwości możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez internet skorzystały z tej usługi dokładnie 102 363 osoby.
- Ogromne zainteresowanie jakim cieszy się uruchomiona wczoraj przez nas możliwość przeglądania ksiąg wieczystych w internecie pokazuje ogromną skalę zapotrzebowania na tego rodzaju usługę - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

- Jedyne możliwe do wczoraj rozwiązanie, czyli przeglądanie ksiąg wieczystych w sądzie, było dla wielu zbyt uciążliwe ze względu na choćby konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce itd. Cieszę się, że podjęte przez nas działania z jednej strony ułatwiły życie obywatelom, a z drugiej - odciążyły pracowników sądów. To duży sukces - dodaje minister.

Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez internet to ułatwienie, które odczują i z którego korzystać może wiele tysięcy osób dziennie. Do tej pory mogli to robić tylko ci, którzy udali się do sądu. Do wczoraj, codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych było ok. 20 tys. ksiąg wieczystych, czyli kilkakrotnie mniej niż po uruchomieniu możliwości przeglądania przez internet.

- Tworząc publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej wyszliśmy naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski.

Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez internet po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.

Treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych można przeglądać wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd.

Swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Możliwe będzie, nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości, sprawdzenie treści jej księgi wieczystej.

Jest to kolejny krok, po udostępnieniu przez internet podstawowych informacji o podmiotach znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowym, do zapewnienia faktycznej jawności rejestrów sądowych prowadzonych w resorcie sprawiedliwości.

Jak przejrzeć księgę przez internet? Jest to możliwe poprzez stronę główną Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl bądź przez stronę http://ekw.ms.gov.pl. Moduł Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych: http://ekw.ms.gov.pl. Link dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: http://www.ms.gov.pl, w zakładce: Rejestry i ewidencje, Nowa Księga Wieczysta, co umożliwia wszystkim osobom fizycznym i prawnym zapoznanie się z treścią księgi wieczystej poprzez, po podaniu pełnego numeru księgi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • PODLASIAK, 2010-06-27 04:29:38

  Jestem w USA, a mam posiadlosci w Polsce, jak dowiedziec sie numeru ksiegi wieczystej, jak to odszukac ?
 • PODLASIAK, 2010-06-27 04:28:15

  Jestem w USA, amam posiadlosci w Polsce, jak dowiedziec sie numeru ksiegi wieczystej, jak to odszukac ?
 • KRAKOWIANKA, 2010-06-20 00:55:40

  KIEDY BĘDZIE M OŻNA PRZEJRZEĆ KSIĘGI NIERUCHOMOŚCI POŁOŻONYCH W MAŁYCH MIASTACH I GMINACH??/jAK TO ODSZUKAĆ???