PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto zyskuje, a kto traci na tworzeniu hotspotów?

  • AW    17 lutego 2011 - 12:04
Kto zyskuje, a kto traci na tworzeniu hotspotów?

Samorządy decydując się na tworzenie bezpłatnych punktów dostępu do internetu muszą uwzględniać sytuację na lokalnym telekomunikacyjnym rynku, by nie ograniczyć konkurencji - twierdzi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Budowa przez jednostki samorządu terytorialnego punktów dostępu do internetu tzw. hotspotów i oferowanie przez nie bezpłatnej lub za cenę niższą niż cena rynkowa usługi dostępu do sieci internet zaczyna być w Polsce zjawiskiem powszechnym. Działalność ta będzie wpływała na lokalny rynek telekomunikacyjny.

Jej skutki mogą być pozytywne - jak na przykład zapewnienie osobom wykluczonym cyfrowo możliwości korzystania z usługi dostępu do internetu, czy też zwiększenie zainteresowania technologiami informacyjno - komunikacyjnymi. Z drugiej strony taka działalność może jednak powodować stagnację lokalnego rynku telekomunikacyjnego oraz zakłócić rozwój konkurencji.
      
Anna Streżyńska, prezes UKE w swoim stanowisku w zakresie planowanego przez jednostki samorządu terytorialnego podjęcia działalności telekomunikacyjnej określa m.in. cele oferowania użytkownikom bezpłatnego lub za cenę niższą niż cena rynkowa dostępu do internetu.

Celami takimi są: likwidacja zjawiska tzw. wykluczenia cyfrowego, wzrost popytu na komercyjne usługi dostępu do internetu, zapewnienie możliwości załatwiania spraw pomiędzy obywatelem czy podmiotem gospodarczym a administracją drogą elektroniczną, stymulowanie przedsiębiorców telekomunikacyjnych do modernizacji infrastruktury, okazjonalny dostęp do internetu dla użytkowników mobilnych (np. turystów).

Pani prezes zwraca też uwagę, że JST zanim zdecydują się bezpośrednio świadczyć usługę dostępu do internetu powinny poszukiwać rozwiązań alternatywnych. Działalność JST na lokalnym rynku telekomunikacyjnym musi sprzyjać efektywnemu inwestowaniu w infrastrukturę telekomunikacyjną przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

W stanowisku (całość zamieszczamy w dziale multimedia - przyp. red) zostały poruszone także takie zagadnienia jak: warunki podjęcia działalności w zakresie bezpłatnego lub za cenę niższą niż cena rynkowa dostępu internetu, ograniczenia techniczne,  wymagane dokumenty jakie JST powinna przedstawić we wniosku o uzyskanie zgody prezesa UKE na świadczenie takiej usługi internetowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.