PARTNER PORTALU
  • BGK

Kupią komputery dla mieszkańców świętokrzyskich gmin

  • PAP    9 kwietnia 2013 - 19:43
Kupią komputery dla mieszkańców świętokrzyskich gmin

Blisko 350 komputerów z dostępem do internetu, maszty sieci bezprzewodowej i wyposażenie pracowni komputerowych szkół i świetlic - chcą zakupić władze gmin Obrazów i Sadowie (Świętokrzyskie). Łączna wartość projektów wynosi ponad 8 milionów złotych.
Gmina Obrazów (powiat sandomierski) planuje kupno 240 komputerów. "Mają one trafić do najuboższych mieszkańców gminy, strażaków OSP oraz szkół i świetlic" - poinformował we wtorek, wójt gminy Obrazów, Krzysztof Tworek. Ponadto gmina chce wybudować 18 masztów sieci bezprzewodowej, która swoim zasięgiem pokryje cały obszar gminy.

Zdaniem wójta, takie inwestycje są bardzo potrzebne, ponieważ Obrazów jest "białą plamą" na internetowej mapie Polski. "Poza tym w gminie jest wiele osób, których nie stać na kupno komputera. Bezrobotnym, którzy będą mogli korzystać z Internetu łatwiej będzie na przykład znaleźć pracę" - zaznacza Tworek.

W ramach projektu "Przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu" planowane są szkolenia z obsługi komputera oraz akcje promocyjne. Wartość wniosku złożonego przez gminę Obrazów wynosi ponad 4,5 miliona złotych.

Gmina Sadowie (powiat opatowski) z kolei planuje przekazać swoim mieszkańcom ponad 100 laptopów. "Większość z nich trafi do dzieci, których rodziców nie stać na kupno komputera" - powiedziała wójt Sadowa, Marzena Urban- Żelazowska.

"Resztę sprzętu mają dostać osoby niepełnosprawne. Ponadto wyposażone zostaną cztery świetlice wiejskie oraz dwie pracownie komputerowe oraz powstaną" - zaznaczyła Urban-Żelazowska. Zdaniem Urban-Żelazowskiej realizacja projektu jest niezbędna w gminie, gdzie dostęp do internetu ma jedynie 30 proc. mieszkańców. Wiele domów nie jest nawet podłącznych do linii telefonicznych, a przez to mieszkańcy nie mogą korzystać z sieci.

"Dlatego chcemy sami utworzyć internetową sieć radiową, pokrywającą zasięgiem całą gminę" - dodała Urban-Żelazowska.

Wartość projektu w gminie Sadowie wynosi 3,7 miliona złotych.

Obydwie gminy starają się o pieniądze z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu". Oba mają szanse na 100 proc. dofinansowanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.