PARTNER PORTALU
  • BGK

Laptopy dla osób 50+ w opolskim

  • PAP    10 lipca 2014 - 08:20
Laptopy dla osób 50+ w opolskim

280 darmowych laptopów, z zapewnionym do końca 2020 r. dostępem do internetu, trafi do osób powyżej 50 roku życia z dziewięciu opolskich gmin. Projekt ma ograniczyć wykluczenie cyfrowe tej grupy wiekowej; jego koszt to 2,7 mln zł.
Jak powiedział sekretarz gminy Kluczbork i koordynator projektu Cyfrowy Debiut 50+ Mirosław Birecki, wciąż część osób powyżej 50 roku życia nie dostrzega korzyści, jakie niesie dostęp do internetu oraz możliwość korzystania z komputerów. Projekt ma przełamać te bariery i ograniczyć wykluczenie cyfrowe w tej grupie wiekowej. Birecki dodał, że potrzebę dostępu do komputerów i internetu oraz szkoleń w tym zakresie zgłaszali sami zainteresowani.

Projekt potrwa do końca 2015 r.; bierze w nim udział dziewięć gmin: Kluczbork, Bierawa, Tarnów Opolski, Byczyna, Świerczów, Paczków, Olesno, Domaszowice i Polska Cerekiew. Mieszkańcy - łącznie 280 osób - dostaną za darmo laptopy z oprogramowaniem oraz darmowy, finansowany w ramach projektu, dostęp do internetu do końca 2020 r. Uczestnicy wezmą też udział w szkoleniach komputerowych.

Powstaną również tzw. centra integracji cyfrowej, w których będzie można korzystać z komputerów i na bieżąco dokształcać się z ich obsługi. Centra powstaną m.in. w szkołach, ośrodkach kultury czy instytucjach gminnych, które zostaną doposażone w komputery. "W Kluczborku będą cztery takie centra" - dodał sekretarz tej gminy.

Birecki poinformował, że obecnie we wszystkich gminach biorących udział w projekcie kończy się rekrutacja osób, które chcą dostać komputery. "W Kluczborku na 70 miejsc zgłosiło się 78 osób" - wyjaśnił. Osoby takie muszą mieć minimum 50 lat i dochód na osobę w rodzinie nieprzekraczający najniższych świadczeń emerytalno-rentowych, czyli 844,45 zł brutto.

Listy uczestników projektu mają być gotowe do końca lipca. W lipcu zostanie także rozpisany przetarg na zakup komputerów i dostępu do internetu. Pierwsze laptopy trafią do mieszkańców w czwartym kwartale tego roku.

Partnerem projektu Cyfrowy Debiut 50+ jest Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Finansowany jest on - w stu procentach - z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach działania dotyczącego przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu.

Podobne projekty - służące przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu, w ramach których mieszkańcy woj. opolskiego dostają darmowe laptopy z dostępem do internetu - realizują już m.in. gmina Tarnów Opolski (projekt trwa od maja ub. r., do mieszkańców trafiło już 30 komputerów) oraz powiat krapkowicki. Powiat krapkowicki realizuje takie działanie po raz drugi. W ramach pierwszego do jego mieszkańców trafiło 50 komputerów, w ramach drugiego ma trafić pięćset.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • jot19, 2014-10-16 13:46:56

    Mamy połowę pażdziernika , a komputerów jak nie było tak nie ma