PARTNER PORTALU
  • BGK

Laptopy dla potrzebujących

  • PAP    10 kwietnia 2012 - 09:03
Laptopy dla potrzebujących

180 osób – niepełnosprawni oraz dzieci i młodzież z rodzin w trudnej sytuacji materialnej z powiatu hajnowskiego otrzymają laptopy z dostępem do internetu.
Tamtejsze starostwo realizuje unijny projekt, który ma wyrównać szanse w dostępie do internetu.

Projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w powiecie hajnowskim” realizowany jest w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Wartość projektu, to ponad 2,7 mln zł, w tym wkład własny starostwa wynosi 15 proc.

Głównym jego celem jest wyrównanie szans w dostępie do informacji i wiedzy przez osoby, które z powodu niepełnosprawności lub ograniczonych dochodów, nie mają możliwości zakupu komputera i korzystania z internetu – powiedział Włodzimierz Pietruczuk, naczelnik wydziału spraw społecznych w hajnowskim starostwie.

Dodał, że została zatwierdzona lista osób, które wezmą udział w projekcie. To osoby niepełnosprawne a także uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Pietruczuk powiedział, że zainteresowanie projektem było bardzo duże, na tzw. liście rezerwowej jest ponad 120 osób.

W ramach projektu uczestnicy przejdą szkolenia komputerowe, które rozpoczną się pod koniec kwietnia i potrwają dwa miesiące. Nauczą się na nich m.in. podstaw obsługi komputera, obsługi programów do edycji tekstu, a także korzystania ze specjalnej platformy cyfrowej, która będzie im potrzebna do późniejszego używania laptopów.

Darmowy dostęp do internetu będą mieli zapewniony przez osiem lat. Pietruczuk powiedział, że po zakończeniu projektu uczestnicy będą mogli zatrzymać komputery, ale potem już sami będą musieli opłacać dostęp do internetu.

Pietruczuk przyznał, że w całym powiecie jest problem z dostępem do internetu, sieci komórkowe w wielu miejscach nie mają zasięgu, nie wszędzie są też światłowody, którymi można byłoby go odbierać.

Dlatego uważa, że szerokopasmowy internet na terenie powiatu byłby najlepszym rozwiązaniem. Taka sieć ma powstać w Podlaskiem do 2014 roku, w ramach unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.