PARTNER PORTALU
  • BGK

Latarnicy cyfrowi z całego kraju spotkają się w Łodzi

  • PAP    8 lipca 2014 - 13:43

- Ogólnopolski III Zjazd Latarników Polski Cyfrowej, w którym weźmie udział kilkuset wolontariuszy zajmujących się edukacją cyfrową osób po 50. roku życia, odbędzie się we wrześniu w Łodzi - poinformował wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztof Głomb, w ramach wspieranego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji projektu Polska Cyfrowa Równych Szans w całym kraju działa ponad 2,7 tys. Latarników Polski Cyfrowej. Są to wolontariusze zajmujący się edukacją cyfrową w lokalnych środowiskach. Ich działania adresowane są przede wszystkim do pokolenia 50+.

Zdaniem wiceprezydenta Łodzi dobrym przykładem efektywnej pracy latarników jest realizowany na terenie miasta program "Aktywni 60+". Dzięki niemu kilka tysięcy łódzkich seniorów nauczyło się korzystać z internetu. "Łódź jest jednym z wiodących ośrodków realizujących program zwalczania wykluczenia cyfrowego" - zaznaczył Piątkowski.

Głomb poinformował, że w ramach prowadzonego od listopada 2012 r. programu w świat internetu wprowadzono ponad 170 tys. osób. Dodał, że jest to największy tego typu projekt w Europie. Jak podkreślił, trudno wyobrazić sobie, aby Polacy mogli pracować do 67. roku życia bez podstawowych kompetencji cyfrowych.

"Do niedawna uważano, że wystarczy zapewnić dostęp do internetu i ludzie z niego skorzystają. Obecnie wiemy już, że przeszkodą nie jest wcale brak dostępu czy cena internetu, ale poczucie braku korzyści i obawy związane z wchodzeniem do internetu. Celem latarników jest rozwianie obaw i pokazanie korzyści, dlatego podręcznik, który oferujemy seniorom, nazywa się Korzystnik" - powiedział Głomb.

Na bezpłatnych zajęciach z latarnikami seniorzy poznają możliwości internetu. Uczą się wyszukiwania informacji, porad, korzystania z usług bankowych, zakupów, prowadzenia korespondencji elektronicznej, wysyłania załączników oraz wypełniania e-dokumentów. Wolontariusze docierają do nich poprzez różnego typu organizacje - od uniwersytetów trzeciego wieku po parafie i koła gospodyń wiejskich.

III Zjazd Latarników Polski Cyfrowej odbędzie się 15-16 września w łódzkiej Fabryce Sztuki. Organizatorzy chcieliby wspólnie z latarnikami z całej Polski wymyślić nowe działania, które będą realizowane w ramach programu do czerwca 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.