PARTNER PORTALU
  • BGK

Latarnicy nie mają gdzie prowadzić szkoleń

  • PAP    17 kwietnia 2013 - 20:55
Latarnicy nie mają gdzie prowadzić szkoleń

Nie brakuje osób powyżej 50. roku życia, które chcą uczyć się z korzystania z internetu. Natomiast tzw. Latarnikom Polski Cyfrowej, czyli wolontariuszom prowadzącym te zajęcia, nie zawsze udaje się znaleźć salę komputerową, gdzie szkolenie mogłoby się odbywać.
Wolontariusz opowiedział, że na pierwsze organizowane przez niego zajęcia kilka miesięcy temu zgłosiło się 20 osób po 50-tym roku życia, a obecnie na liście rezerwowej ma ok. 120 osób chętnych do takich szkoleń. Jednak, zanim znalazł salę w której mógł zacząć przeprowadzać zajęcia, odwiedził 15 instytucji i placówek w Opolu, bo kolejne odmawiały użyczenia takiego miejsca. "Były nawet takie, w których usłyszałem, że jestem konkurencją" - mówił Matusik.

Koordynator projektu Polska Cyfrowa Równych Szans Artur Krawczyk potwierdził, że sygnały o podobnych tego typu przypadkach docierają również z innych miejsc Polski. Stwierdził, że wynikać to może np. z braku myślenia o szerszym wykorzystaniu stworzonych z publicznych środków miejsc takich jak wioski internetowe czy zdalne centra kształcenia albo braku zaufania niektórych władz lokalnych do wolontariackiej działalności społecznej. "Dlatego zawsze zaznaczamy, że można u nas np. potwierdzić tożsamość latarników i apelujemy, by nie traktować ich jak petentów" - powiedział.

Maciej Matusik chwalił natomiast zaangażowanie osób zgłaszających się na kursy za chęć do nauki. Potrzebę uczestnictwa w tego typu szkoleniach osób po 50 roku życia i starszych potwierdził również przewodniczący jednego z kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Strzelcach Opolskich Feliks Miszczuk, który również wziął udział w środowym spotkaniu z latarnikami.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, który jest ambasadorem regionalnym programu Polski Cyfrowej Równych Szans dodał, że na mapie województwa opolskiego, w którym działa w sumie 80 latarników, są tereny gdzie wciąż nie ma żadnego wolontariusza tego programu. Przykładem jest powiat namysłowski. Pytany o powód takiego stanu rzeczy Wilczyński wyjaśnił: "Tam gdzie są sprawne instytucje i dobre rządzenie jest również kapitał społeczny i ludzie podejmujący wyzwanie udziału w takich programach. Dlatego w Nysie, gdzie projekt wsparła biblioteka, urząd miasta i urząd pracy jest 22 latarników".

W środę i czwartek odbywa się Opolski Zjazd Latarników Polski Cyfrowej. Konferencja prasowa poświęcona temu tematowi była jego częścią. W środę w Sali Herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego miało także miejsce spotkanie latarników z potencjalnymi partnerami ich działań w regionie, np. samorządowcami czy organizacjami pozarządowymi. Latarnicy opowiadali o jego idei i prezentowali dotychczasowe dokonania.Prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie Krzysztof Głomb dodał, że druga część zjazdu ma mieć charakter warsztatowy. Zaplanowana została na środowe popołudnie i czwartek. Odbywać się będzie w Chrząstowicach k. Opola. Na warsztatach ich uczestnicy dowiedzą się m.in. jak dotrzeć do przedstawicieli starszego pokolenia w regionie.

"Polska Cyfrowa Równych Szans" (PCRS) to największe w Polsce przedsięwzięcie dotyczące edukacji cyfrowej Polaków 50+. Realizatorami projektu są Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie "Miasta w Internecie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pingu, 2013-04-17 21:51:26

    realizatorami projektu są wolontariusze bez ubezpieczeń czy zwrotu środków za dojazdy oraz specjaliści, koordynatorzy, asystenci z pensjami unijnymi ;)