PARTNER PORTALU
 • BGK

Latarnicy pilnie poszukiwani

 • AT    12 stycznia 2012 - 20:25
Latarnicy pilnie poszukiwani

Resort cyfryzacji pomoże gminom budować sieci szerokopasmowe - zapewni bezpłatne doradztwo i szkolenia dla jst prowadzących inwestycje ze środków UE. Teraz szuka lokalnych animatorów, tzw. Latarników, wspierających pokolenie 50+ w cyfrowym świecie.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz z Partnerem – Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” (SMWI) zaczęło realizację Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, współfinansowanego w ramach VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

MAiC pomoże budować internetowe sieci szerokopasmowe – zapewni bezpłatne doradztwo i szkolenia w tym zakresie. Poza tym razem ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” poprowadzi projekt Latarników Polski Cyfrowej – animatorów wspierających pokolenie 50+ w cyfrowym świecie.

Resort zaprosi do współpracy i przeszkolenie 2600 lokalnych animatorów działań wprowadzających w świat Internetu – nazwanych Latarnikami Polski Cyfrowej. Przeszkoleni w ramach unikalnego programu trenerskiego Latarnicy prowadzić będą atrakcyjne działania w swoich lokalnych środowiskach, korzystając ze wsparcia doradczego centrum kompetencji cyfrowych stworzonego w ramach Projektu.

Otrzymają także bezpłatny dostęp do materiałów szkoleniowych, multimediów, biblioteki edukacji cyfrowej i wielu narzędzi pomocnych w organizowaniu zajęć z osobami z pokolenia 50+ w środowiskach wiejskich i małych miastach. Ponadto 200 z nich – zwycięzców w konkursie ogłoszonym w 2012 roku – otrzyma granty finansowe na realizację programu działań lokalnych w ciągu 18 miesięcy.

Poszukiwane są osoby otwarte na nowe wyzwania, cieszące się zaufaniem społecznym, gotowe podjąć się dzieła zachęcenia przedstawicieli generacji 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie. Projekt - jak informuje MAiC jest wyzwaniem przede wszystkim dla społeczników, animatorów kultury, wolontariuszy.

Resort będzie w związku z projektem pomagać jednostkom samorządu terytorialnego i przedsiębiorcom telekomunikacyjnym prowadzącym inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych w zakresie działań doradczych i szkoleniowych. Pomoc ta to m.in. odpowiedzi na pytania, opinie, modele współpracy, standardy techniczne, dokumentacje wzorcowe i podręczniki.

W I kwartale 2012 roku wyłoniona zostanie w przetargu firma, która będzie świadczyła profesjonalne wsparcie samorządom i firmom.

Już teraz można jednak przesyłać pytania, wnioski o wydanie interpretacji, zgłaszać problemy, prośby o pomoc w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Formularz dostępny jest na stronie resortu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • Puls, 2012-01-15 19:51:18

  to nieelegancko, że tak mało osób bedzie preszkolonych
 • SUKCES, 2012-01-15 12:07:51

  To szukajcie! Powodzenia!
 • Chako, 2012-01-15 11:53:55

  no to szukamy wspierających latarników