PARTNER PORTALU
  • BGK

Latarnicy uczą innych i sami się doskonalą

  • GK    9 kwietnia 2013 - 10:16
Latarnicy uczą innych i sami się doskonalą

Latarnicy Polski Cyfrowej przeprowadzili już niemal 10 tys. godzin zajęć. Nie tylko uczą e-wykluczonych, ale i sami doskonalą umiejętności. W tym miesiącu rusza cykl warsztatów dla nich.
Obawa przed używaniem komputera, a nawet przed zadaniem pytania osobie szkolącej z obsługi tego urządzenia - to jeden z głównych problemów, na jakie natrafiają Latarnicy Polski Cyfrowej.

- Jedna z uczestniczek zajęć po uruchomieniu komputera zobaczyła pulpit upstrzony ponad 300 skrótami do „mój komputer". Nie tylko skrótami, ale i kopiami tych skrótów. Ponieważ była przekonana, że to ona „coś popsuła", siedziała cichutko i nie zadawała pytań - relacjonuje Andrzej Grabowski, latarnik prowadzący zajęcia w Gimnazjum Publicznym w Bisztynku.

- Gdy do niej podszedłem i zobaczyłem pulpit, natychmiast się usprawiedliwiła, że to nie ona „to zrobiła" - opowiada. To był dobry moment, by nauczyć usuwanie plików metodą: prawym przycisk myszy i opcja „usuń", lub chwyć i upuść usuwane pliki na ikonce „kosz".

- Wyczyszczenie pulpitu odprężyło uczestniczkę i już spokojnie zajęła się wyszukiwaniem potrzebnych jej informacji - dodaje latarnik.

W tym spotkaniu uczestniczyło siedem osób wykluczonych cyfrowo z pokolenia 50+. Znalazły się w gronie niemal 37 tys. osób już przeszkolonych w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans. To inicjatywa realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie" i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach tzw. projektu systemowego wspierającego rozwój i dostęp do szerokopasmowego internetu.

W ramach programu działają lokalni animatorzy, zwani Latarnikami Polski Cyfrowej. Taka inicjatywa jest niezwykle potrzebna - spośród 13 milionów Polaków z generacji 50+ 10 mln nie korzysta z internetu. Nic dziwnego, że pomysł stworzenia grupy wolontariuszy uczących korzystania z internetu i wyjaśniających wynikające z tego korzyści zyskał uznanie Komisji Europejskiej.

Latarnicy Polski Cyfrowej są dziś niemal w każdym powiecie. Jak zaznacza Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie", jest to wolontariat edukacyjny zorganizowany na skalę nieznaną w Polsce.

Latarnicy nie tylko uczą e-wykluczonych, ale i sami doskonalą swoje umiejętności. W tym miesiącu rusza cykl kilkunastu dwudniowych warsztatów szkoleniowych dla latarników. Każdy z nich będzie miał odrębny, wyspecjalizowany temat i kończył się certyfikatem.

Na początek warsztat na temat tworzenia cyfrowych, lokalnych zasobów historycznych i kulturowych, w tym digitalizacji rodzinnych pamiątek, zatytułowany: „Wspomnienia silniejsze będą niż ty!" (23-25 kwietnia).

Szczegółowe informacje o planowanych zajęciach znaleźć można na stronie Latarnicy.pl. Tam też można znaleźć informacje o latarnikach działających w najbliższej okolicy. Jeśli więc ktoś szuka pomocy dla rodziców lub dziadków, to tam ją znajdzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.