Latarnicy w Łodzi nauczą starszych korzystania z internetu

169 wolontariuszy - Latarników Polski Cyfrowej - bezpłatnie pomaga i uczy korzystać z internetu osoby powyżej 50. roku życia w regionie łódzkim. Władze województwa i wolontariusze apelują do lokalnych samorządów i instytucji o udostępnianie im miejsc na zajęcia.
Latarnicy w Łodzi nauczą starszych korzystania z internetu

W Łodzi wolontariusze spotkali się w czwartek na Zjeździe Latarników Polski Cyfrowej działających w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans. Program realizowany jest przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztofa Głomba, w przypadku tego programu nie chodzi o przekazywanie wiedzy informatycznej, ale zachęcenie do korzystania z sieci, pokazanie, jakie z tego płyną korzyści oraz uświadomienie ludziom, że nie mają się czego obawiać.

Czytaj też: Światło latarnika bywa dość słabe

"Jeżeli ludzie doświadczą, że te normalne, zwykłe ich potrzeby będą realizowane przez internet, a nie chodzi tylko o rozrywkę, ale także kwestie zdrowia, administracji, edukacji, związane z bankowością elektroniczną, to wtedy w naturalny sposób przestawią się z czegoś co jest wolniejsze, i droższe, na coś co jest dostępne za pomocą telefonu komórkowego czy komputera np. w wiejskiej świetlicy" - mówił dziennikarzom Głomb.

Jego zdaniem należy temu poświęcić tyle samo uwagi, co inwestycjom infrastrukturalnym i budowie sieci szerokopasmowej.

Jedną z wolontariuszek jest Grażyna Kondraciuk, która od kilku miesięcy prowadzi zajęcia w jednej z bibliotek na łódzkim Widzewie. Przeszkoliła dotąd 20 osób z pokolenia 50 plus. Pokazuje im co można zyskać surfując w sieci, jak taniej płacić rachunki czy rozmawiać ze znajomymi za granicą.

"Przychodzą do mnie ludzie, którzy mówią, że nic nie wiedzą i proszę o pomoc w nauce. Zaczyna się od myszki, bo z tym zawsze jest największy problem, a potem przechodzimy do innych, konkretnych oczekiwań. Każdy z uczestników zajęć ma indywidualne prośby - jednego interesuje Skype, innego Facebook, czy założenie skrzynki mailowej" - dodała.

Wśród wolontariuszy bardzo dużą grupę stanowią osoby związane z oświatą, ale nie tylko nauczyciele. "Zajęcia odbywają się w bibliotekach, świetlicach osiedlowych, w szkołach, remizach OSP, a nawet w domach prywatnych. To takie nie tajne, ale otwarte komplety" - zaznaczył prezes "Miasta w Internecie". Sami wolontariusze szkolą się jak zachęcić pokolenie 50 plus do udziału w zajęciach.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który jest ambasadorem akcji w Łódzkiem, zaapelował do lokalnych samorządów i instytucji o otwarcie sal, udostępnianie komputerów i miejsc, gdzie tę wiedzę dla osób starszych będzie można przekazywać.

Projekt "Polska Cyfrowa Równych Szans" ma być realizowany do czerwca 2014 r., ale nie wykluczona jest jego kontynuacja w latach 2014-2020. Według najnowszych danych w całej Polsce bierze w nim udział ponad 2600 "latarników", przeprowadzono dotąd ponad 1600 zajęć, w których wzięło udział ponad 13 tys. osób. Organizatorzy liczą, że do połowy 2014 roku w zajęciach weźmie udział ok. 60 tys. osób w całym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Witam !Podzielam pańskie zdanie w sprawie naszych urzędników,niezmiernie żałuję,że ten projekt nie został zrealizowany.Nie ukrywam ,że sama chętnie bym z niego skorzystała.Pozdrawiam !Alicja.

alicja.p@onet.pl, 2013-06-01 20:17:47 odpowiedz

W powiecie bełchatowskim byłem pierwszym latarnikiem. Po ukończonym kursie w całym powiecie bełchatowskim złożyłem we wszystkich możliwych instytucjach swoja ofertę - chęć bezpłatnego przeprowadzenia szkoleń ludzi starszych (najczęściej już 45+) w zakresie obsługi komp i internetu. Z ani jednej inst...ytucji samorządowej nie otrzymałem jakiejkolwiek propozycji, w jednej tylko kurtuazyjnie paroszono mnie na rozmowę i ...koniec. Podstawa odmowy --- hm moje przekonania polityczne nie są odpowiednie do tych sprawujących władzę. Tak sądzę. Nie słyszałem, aby w naszym mieście czy powiecie realizowany był program Latarników. Zgłosiłem się także do. Uniwersytetu III Wieku. Nawet nie odpowiedzieli na ofertę. Na dowód powyższego mam potwierdzone pieczęciami swoje oferty. Sądzę,że również jedn. samorządu teryt. powinno też na tym zależeć, tym bardziej, że wolontariusz sam zgłasza się z projektem. Warto aby ktoś przyjrzał się dlaczego powiat bełchatowski, gmina bełchatowska, miasto Bełchatów nie są zainteresowani tym programem. Może najpierw do świadomości urzędników należało by dotrzeć? rozwiń

Remi Dobrzyński -Latarnik, 2013-02-07 21:00:58 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE