PARTNER PORTALU
  • BGK

Łatwiej o elektroniczne płatności urzędowe

  • ZWI    24 stycznia 2013 - 15:44
Łatwiej o elektroniczne płatności urzędowe

Już ponad 5 mln Polaków ma dostęp do PayByNet, systemu bezpośrednich płatności internetowych, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.
To dziś jedyny system internetowych płatności, który dzięki zintegrowaniu z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP), pozwala na regulowanie drogą elektroniczną opłat urzędowych i generowanie Elektronicznego Poświadczenia Opłaty.

W styczniu 2013 r. PayByNet został wdrożony w kolejnych dwóch bankach - Banku Pekao, z którego usług korzysta ponad 3,5 mln klientów detalicznych oraz Invest-Banku.

PayByNet jako jedyny spośród systemów przelewów internetowych pozwala klientom banków współpracujących z KIR uiszczać online opłaty administracyjne w tych urzędach, które zdecydowały się na wdrożenie rozwiązania. Wyjątkowość usługi oferowanej przez KIR polega na tym, że pieniądze są przekazywane wprost z konta danej osoby na konto wskazanego przez nią urzędu, z pominięciem pośrednika rozliczającego transakcję.

Dzięki temu, że operatorem systemu jest Krajowa Izba Rozliczeniowa - instytucja obsługująca transacje pomiędzy polskimi bankami, PayByNet jako jedyny system w Polsce umożliwia dokonywanie płatności i generowanie Elektronicznego Poświadczenia Opłaty, 24 godziny na dobę, również w weekendy. Z usługi PayByNet korzystają już m.in. mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Gdańska oraz województw podkarpackiego i śląskiego.

KIR regularnie rozwija usługę wdrażając ją w kolejnych urzędach i bankach, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych. W styczniu br. system PayByNet został udostępniony klientom Invest-Banku i Banku Pekao, dzięki czemu z jego wykorzystaniem w Internecie może płacić już ponad 5 mln obywateli posiadających konta w wymienionych bankach oraz w Banku Millennium, Citi Handlowym, Alior Banku, Nordea Banku oraz blisko 40 bankach spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej i w Banku Polskiej Spółdzielczości.

Obecnie system jest wykorzystywany przez ponad 200 jednostek administracji publicznej w całym kraju.

- Wykorzystanie systemu PayByNet poprawia wydajność urzędów w zakresie obsługi płatności od klientów i tym samym umożliwia zwiększenie liczby i tempa rozpatrywania spraw. Ułatwia też zadanie płatnikowi. PayByNet automatycznie wypełnia pole tytułu przelewu zgodnie z tabelą urzędu, bez możliwości wprowadzania zmian przez użytkownika, co skraca proces realizacji transakcji i minimalizuje ryzyko błędu w trakcie wykonywania przelewu - wyjaśnia Artur Wojtczuk, dyrektor linii biznesowej płatności internetowe w KIR.

Warunkiem dokonania płatności poprzez system PayByNet na platformie ePUAP jest posiadanie konta w banku, który jest uczestnikiem systemu płatności internetowych KIR. Po wejściu na platformę ePUAP, klient wybiera usługę na stronie urzędu, a jako formę płatności wskazuje PayByNet.

Po przejściu na stronę systemu wybiera z listy swój bank i przechodzi do serwisu bankowości elektronicznej. PayByNet wyświetla gotowy, uzupełniony formularz przelewu i - co ważne - automatycznie wypełnia pole tytułu zgodnie z tabelą urzędu, bez możliwości zmiany przez użytkownika.

Skraca to proces realizacji transakcji i minimalizuje ryzyko błędu w trakcie jej wykonywania. Po akceptacji przelewu urząd natychmiast zostaje powiadomiony, że dana osoba dokonała płatności za wnioskowaną usługę.

Dzięki temu, że KIR gwarantuje urzędowi finalizację transakcji, może on przystąpić natychmiast do realizacji wniosku. Jako potwierdzenie zrealizowania płatności PayByNet przesyła do urzędu Elektroniczne Poświadczenia Opłaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.