PARTNER PORTALU
  • BGK

Łatwiejszy dostęp do informacji publicznej

  • PAP    11 października 2013 - 14:04
Łatwiejszy dostęp do informacji publicznej

Sejm znowelizował w piątek ustawę o dostępie do informacji publicznej. Podstawowym celem zmian jest określenie sposobu uruchomienia i prowadzenia Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).
Za zmianami głosowało 294 posłów, 131 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Poprzednia nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej została uchwalona w 2011 r. Wprowadziła ona w życie nowy tryb dostępu do informacji publicznej - CRIP. Obecna nowela przewiduje możliwość skorzystania z już istniejących, autonomicznych repozytoriów zawierających informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Czytaj też: SSDIP umożliwi ujednolicenie stron BIP

Nowelizacja ustawy nakłada na ministra administracji i cyfryzacji, który tworzy stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej, obowiązek zapewnienia dostępu do informacji publicznych i możliwości przeszukiwania ich w Scentralizowanym Systemie Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP) z pozycji strony głównej BIP. Ze strony głównej BIP ma też być dostęp do CRIP, co ma umożliwić szybkie odnalezienie poszukiwanych informacji oraz łatwe przekierowanie do centralnego repozytorium.

Stworzenie repozytorium przewidziano w uchwalonej w 2011 r. nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, autorstwa ówczesnego MSWiA. Do informacji, które powinny znaleźć się w tym zbiorze, resort zaliczał w szczególności: dane geograficzne, demograficzne, wyniki wyborów, dane o produkcji i zużyciu energii, informacje budżetowe i podatkowe, dotyczące działalności gospodarczej, ochrony i zanieczyszczenia środowiska, zdrowotne, prawne oraz edukacyjne. Ci, którzy chcieli wykorzystać tego typu dane dla własnych celów, mieli je znaleźć w jednym centralnym zasobie.

Nowela z 2011 r. wprowadziła do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Chodzi w niej o inne przeznaczenie informacji z organów publicznych niż to, dla którego dokumenty zostały pierwotnie utworzone.

Uruchomienie CRIP jest planowane na rok 2014.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.