PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepszy dostęp do ksiąg wieczystych w internecie

  • PAP    7 grudnia 2012 - 08:44
Lepszy dostęp do ksiąg wieczystych w internecie

Obecnie w elektronicznej centralnej bazie zapisanych jest 17,5 mln ksiąg wieczystych, trwają prace nad przepisami ułatwiającymi korzystanie i uzyskiwanie informacji z ksiąg poprzez Internet.
Przeglądarka ksiąg wieczystych funkcjonuje w internecie od czerwca 2010 r. pod adresem http://ekw.ms.gov.pl, można na nią również trafić z odnośnika na głównej stronie resortu. Dostęp do ksiąg jest powszechny, ale żeby sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba znać jej numer.

„Spośród ksiąg dostępnych w bazie 13,7 mln zostało przeniesionych z postaci papierowej, zaś 3,8 mln to księgi założone już w wersji elektronicznej" - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości Jacek Gołaczyński.

Dodał, że od czasu uruchomienia strony internetowej księgi wieczyste były przeglądane około 76 mln razy.

Według danych resortu do przeniesienia z postaci papierowej i zapisania w formie elektronicznej pozostało jeszcze około dwa miliony ksiąg. Procedura przenoszenia tych ksiąg - według planów MS - ma zakończyć się do czerwca 2014 r. Jednocześnie przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece - propozycje zmian w listopadzie zostały przekazane do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Zgodnie z tym projektem możliwe miałoby się stać m.in. składanie elektronicznych wniosków o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej i dokonania samodzielnego wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, przy nadaniu mu mocy równej z mocą dokumentu wydawanego w sposób tradycyjny przez Centralną Informacje Ksiąg Wieczystych.

Ponadto nowelizacja ma dać wymienionym w niej instytucjom podstawy prawne do elektronicznego wyszukiwania ksiąg nie tylko według ich numerów ale też konkretnych, szczegółowych kryteriów np. nazwy właściciela, adresu nieruchomości, danych z ewidencji gruntów.

Prawo do takiego wyszukiwania miałyby uzyskać m.in.: instytucje państwowe, sądy, prokuratury i komornicy, którzy mieli już możliwość takiego wglądu w ramach testów pilotażowych. Projektowana nowelizacja - według planów - miałby wejść w życie w grudniu przyszłego roku.

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona jest od blisko 10 lat w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta. Ponad 80 proc. kosztów tego projektu pokrywa Unia Europejska. Obecnie przeglądanie ksiąg wieczystych w internecie realizowane jest na podstawie przepisów wykonawczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.