PARTNER PORTALU
  • BGK

Linia Współpracy dla społeczeństwa informacyjnego

  • BEZ    15 stycznia 2010 - 10:55
Linia Współpracy dla społeczeństwa informacyjnego

Już po raz czwarty zebrała się – tym razem w podopolskim Izbicku – Rada Marszałków ds. Społeczeństwa Informacyjnego. To ogólnopolskie gremium powstało rok temu, by skoordynować współpracę regionów z administracją rządową w sferze rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce.
Główną część obrad poświęcono dyskusji nad tymi dokumentami, zwłaszcza zaś nad „Linią Współpracy”, która ma zintegrować lokalne systemy cyfrowego urzędu z centralnym systemem e-PUAP oraz e-PUAP 2 realizowanym przez MSWiA.
Mariusz Madejczyk z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiał główne założenia tego dokumentu, dyskutowano także nad jego niektórymi zapisami.

Rada powołała także zespół redakcyjny ds. przygotowania tekstu  porozumienia, jakie ma zostać podpisane pomiędzy MSWiA a Konwentem Marszałków w Opolu 18 lutego w sprawie przyjęcia Linii Współpracy. Celem dokumentu Linia Współpracy jest określenie docelowej wizji współdziałania regionalnych systemów administracji publicznej z centralną platformą usług elektronicznych ePUAP.

Jak mówił Władysław Husejko, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i jednocześnie Przewodniczący Rady, jego opracowanie wynika przede wszystkim z potrzeby zwiększenia efektywności i spójności przedsięwzięć informatycznych, realizowanych w administracji publicznej. Dokument ma umożliwić prawidłowe i spójne określanie zakresów projektów, ograniczając zwłaszcza niespójności pomiędzy projektami centralnymi i regionalnymi.

Członkowie Rady podkreślali, że dziś tych niespójności jest wiele – jako efekt ZPORR i programów centralnych w kraju powstały i funkcjonują różne rozwiązania  - od platform regionalnych w postaci wrót,  cyfrowych urzędów w dużych miastach czy systemów dziedzinowych. MSWiA dąży zaś do stworzenia jednolitej formy współpracy tych systemów z platformą centralną. Mariusz Madejczyk wyraził także nadzieję, że porozumienie zachęci do budowania platform regionalnych  w tych regionach, gdzie one jeszcze nie funkcjonują.

Jeśli porozumienie z marszałkami w tej sprawie uda się podpisać 18 lutego, będzie to oznaczało przyjęcie zasad współpracy między administracją rządową a samorządową w procesie informatyzacji państwa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.