PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź przetestuje system elektronicznego zarządzania dokumentacją

 • PAP    20 maja 2015 - 15:58
Łódź przetestuje system elektronicznego zarządzania dokumentacją
fot.fotolia

Łódź będzie pierwszym samorządem, który rozpocznie wdrażanie systemu do Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją opracowanego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.
Obecnie system jest wykorzystywany w ponad 220 instytucjach centralnych, głównie administracji rządowej.

Systemy klasy EZD wchodzą do JST

W Łodzi system ma być stopniowo wdrażany od września tego roku - zapowiedziała prezydent miasta Hanna Zdanowska.

W kwietniu list intencyjny w sprawie współpracy we wdrażaniu systemów klasy EZD w jednostkach samorządu terytorialnego podpisali szef resortu administracji i cyfryzacji, wojewoda podlaski, prezydenci Łodzi i Gdańska oraz Unia Metropolii Polskich. Stało się to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, która miała miejsce w 2014 r.

"Łódź jest pierwszym miastem, bo podpisaliśmy umowę, która wdroży ten system za darmo. Będziemy go poprzez tę współpracę propagować na szczeblu samorządowym, bo powinno dotyczyć to wszystkich urzędów - gmin, powiatowych i wojewódzkich. To jest system, który powinien być fundamentem dla funkcjonowania całej administracji samorządowej" - mówił w środę w Łodzi szef MAC Andrzej Halicki.

Sprawy urzędowe on-line

EZD pozwala wiele spraw załatwiać drogą elektroniczną - umożliwia m.in. sprawdzenie, na jakim etapie załatwiania jest dana sprawa, kto się nią zajmował lub zajmuje, można dzięki niemu otrzymywać pisma i na nie odpowiadać np. z użyciem podpisu elektronicznego czy generować tematyczne raporty.

Efektem jego wdrożenia w łódzkim magistracie ma być sprawniejszy obieg spraw prowadzonych w Urzędzie, zminimalizowanie kosztów administracji poprzez eliminowanie dokumentacji papierowej oraz zwiększenie dostępu do informacji.

Według szefa MAC, inne zalety systemu to transparentność administracji i podejmowania decyzji.

"Główny cel to umożliwienie w przyszłości budowania budżetów zadaniowych i oceny efektywności pracy każdego pracownika" - dodał Halicki.

Według Mariusza Madejczyka, pełnomocnika wojewody podlaskiego ds. informatyzacji, z systemu EZD PUW korzystają już 224 instytucje, w tym 9 ministerstw i 14 urzędów wojewódzkich oraz ponad 23,3, tys. urzędników.

Jego zdaniem, obok wdrożenia systemu EZD w Łodzi i Gdańsku, pozwoli zweryfikować jego możliwości jako systemu dla całej administracji samorządowej.

"Prezydent Łodzi i Gdańska biorą na siebie ciężar nie tylko wdrożenia systemu, ale także weryfikacji jego ewentualnych modyfikacji do potrzeb innych samorządów. Jeżeli pilotaż się uda, to będzie oznaczało, że rząd ofiaruje ten system za darmo także administracji samorządowej" - dodał.

W realizację projektu włączony jest już Łódzki Urząd Wojewódzki, który wspiera Urząd Miasta Łodzi w przygotowaniach do wdrożenia EZD i będzie spełniać rolę lokalnego opiekuna. Po pozytywnej ocenie pilotażu planowane jest powołanie Lokalnego Centrum Kompetencyjnego, którego zadaniem będzie wsparcie i prowadzenie wdrożeń systemu w kolejnych samorządach w regionie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • bezZaufania, 2015-05-21 18:27:16

  W łódzkim magistracie "transparentność" znaczy tyle, co tajne/poufne !!! kto próbował wystąpić z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej zarówno do Kropaszenki jak i do fotoszopowej Zdanowskiej to wie, jaka to droga przez mękę i w rezultacie ZERO informacji. A i "dzielni&quo...t; łódzcy sędziowie zarówno sądu administracyjnego jak i powszechnego wspomagają urzędasów !  rozwiń
 • wiew, 2015-05-21 14:12:54

  W UM we Wrocławiu już od roku hula EZD.
 • jur, 2015-05-21 11:19:15

  jak znam "orłów" w łódzkim magistracie to to testowanie nie wypali,zresztą jak wszystko czego się oni tkną