PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź uruchomiła "telefon życzliwości" z poradami dla seniorów

  • PAP    23 marca 2015 - 14:03
Łódź uruchomiła "telefon życzliwości" z poradami dla seniorów
W projekt zaangażowali się wolontariusze z pokolenia 50+ (fot.flickr.com/Martin Cathrae)

- Urząd Miasta w Łodzi uruchomił "telefon życzliwości". Pod numerem 45 638 50 32 obok porady psychologicznej czy prawnej seniorzy będą mogli uzyskać wsparcie emocjonalne - poinformował wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Wiceprezydent podkreślił, że w magistracie działa zespół ds. seniorów, a od ub. roku w centrach aktywnego seniora w instytucjach kultury w pięciu historycznych dzielnicach miasta świadczone są porady psychologiczne i prawne dla seniorów.

- Te usługi sa bardzo popularne wśród starszych mieszkańców Łodzi i to przekonało nas do kolejnych działań - wyjaśnił Piątkowski.

Zespół ds. seniorów wspólnie z fundacją Subvenio stworzył koncepcję specjalnego telefonu zaufania dla seniorów.

- Po wybraniu numeru "telefonu życzliwości" każdy starszy mieszkaniec naszego miasta będzie mógł porozmawiać nie tylko z fachowcem, ale jednocześnie z kimś, kto rozumie osobę po drugiej stronie, ma dla niej wiele życzliwości i cierpliwości - dodał wiceprezydent.

Czytaj też: Seniorzy w Łodzi mają swój portal

Celina Maciejewska z fundacji Subvenio zaznaczyła, że "telefon życzliwości" oparty jest na zasadzie samopomocy i zakłada wykorzystanie potencjału samych seniorów.

- W ciągu ostatnich trzech lat jako edukator cyfrowy pokolenia 50+ przeszkoliłam ok. dwu tys. osób w starszym wieku i dostrzegam, że grupa ta ma ogromny potencjał. Oni chcą robić coś dla innych, a więc przygotowaliśmy im miejsce, gdzie mogą tę pomoc realizować - powiedziała.

W projekt zaangażowali się wolontariusze z pokolenia 50+, m.in. prokurator w stanie spoczynku, adwokat, psycholog - specjalista interwencji kryzysowej, pedagog, terapeutki oraz nauczycielki obsługi komputera pracujące z seniorami. Zgłosiła się też grupa seniorów, którzy przejdą szkolenie i będa pracować na rzecz swoich rówieśników we współpracy ze specjalistami.

- W punktach oferujących pomoc kryzysową i pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, prowadzonych przez naszą fundację, często spotykamy się z ludźmi starszymi, którzy "nie mieszczą się w profilu działania". Nie są pokrzywdzeni przestępstwem, ale koniecznie potrzebują wsparcia - psychologicznego lub związanego z uporządkowaniem spraw pod koniec życia. Potrzebują też tzw. pomocy obywatelskiej; jak załatwić różne sprawy w urzędach, jak korzystać z udogodnień oferowanych przez miasto czy fundacje i organizacje twórcze. To właśnie chcemy im zaoferować w "telefonie życzliwości" - podkreślił Dariusz Sobieski z fundacji Subvenio.

Pod numer 45 638 50 32 seniorzy będą mogli telefonować w poniedziałki, środy i piątki w godz. 16-18. Wszyscy uczestnicy projektu działają pro bono.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • EWA, 2015-05-06 10:54:37

    co to za nowa glupota z tymi telefonami zyczliwosci! - to zadanie sluzby zdrowia nie jakichs tandetnych umyslow prowincjonalnych urzednikow! psychologiczne i terapeutyczne porady dla seniorow objete sa w ubezpieczeniach i skierowan nie powinno wogole byc od learza prowadzacego - bo niektorzy nie uf...aja wogole lekarzom ! zdarza sie ze musza isc po porade po pomoc to to zadanie powinien spelniac lekarz , psycholog nie urzednik, ktory o samym sobie nie umie stanowic, a co dopiero o problemach starosci czy ze starosci czy wogole o klopotach! to co piszecie to jest tylko wyludzanie pieniedzy od podatnika - robicie miejsca pracy dla urzednikow a nasi najlepsi lekarze myja garnki w Londynie - skandal i glupota! brak profesjonalizmu jak w kazdej dziedzinie !  rozwiń