PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie buduje spójną sieć teleinformatyczną

  • AW/uke.gov.pl    12 października 2011 - 15:37
Łódzkie buduje spójną sieć teleinformatyczną

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił rozpoczęcie postępowania dotyczącego projektu infrastrukturalnego współfinansowanego RPO Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Chodzi o budowę regionalnej sieci teleinformatycznej.
Województwo łódzkie jest inwestorem projektu Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej (ŁRST), który polega na utworzeniu spójnej sieci szerokopasmowej na wybranym obszarze województwa łódzkiego, głównie w technologii światłowodowej. W ramach projektu skonstruowana ma zostać sieć szkieletowa oraz sieć dystrybucyjna wraz z węzłami szkieletowymi oraz punktami dystrybucyjnymi.

Po zakończeniu realizacji inwestycji samorząd powierzy zarządzanie siecią operatorowi telekomunikacyjnemu (Operator Infrastruktury), który wykorzystywać ją będzie do świadczenia hurtowych usług telekomunikacyjnych dla operatorów ostatniej mili.

ŁRST zostanie przygotowana tak, aby zapewniać możliwość podłączenia każdemu z przedsiębiorców telekomunikacyjnych w sposób niedyskryminujący żadnego z nich. W celu zapewnienia dostępu do infrastruktury zbudowanej w ramach ŁRST, w węzłach szkieletowych oraz punktach dystrybucyjnych ma zostać zapewniona rezerwa miejsca oraz mediów które będą mogły zostać udostępnione przedsiębiorcom telekomunikacyjnym z przeznaczeniem na instalację urządzeń lub szaf telekomunikacyjnych. Korzystanie z ŁRST ma być realizowane z uwzględnieniem kryteriów „otwartości dostępu” oraz „neutralności technologicznej” co przejawiać się będzie w szczególności w stosowaniu standardowych interfejsów oraz protokołów komunikacyjnych. Operator infrastruktury będzie nadzorował dostęp do sieci oraz usług, z wykorzystaniem specjalistycznych systemów bezpieczeństwa, nadzoru, zarządzania i administracji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.